GENEL

En Uygun Uçak bileti Nasıl Alınır?

En Uygun Uçak bileti Nasıl Alınır? Yaz aylarının gelmesii havaların ısınmasıyla birlikte, bir çok insanda seyehat etme istediği oluşmaktadır. Fakat ortada bir sorun bulunmaktadır. Pahalı olan bilet fiyatları. Bu yazımızda en uygun ve en ucuz bilet nasıl alınır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

En Uygun Uçak bileti Nasıl Alınır?

En Uygun Uçak bileti bulmak sık seyehat edenler için en önemli konulardan bir tanesidir. Sık seyehat edenler iyi bilirler ki uzun bir ucak yolculuğu epey pahalı olabilmektedir. Bu neden ile bir çok insan seyahet etmeden önce en uygun bileti bulabilmek için çeşitli aramalar yapmaktadır. Fakat bir çok insan uygun bilet bulmanın yollarını biliyor olsa da bunun yanında en uygu bileti bulamayan bir çok insan bulunmaktadır. Şimdi maddeler halinde uygun bilet bulabilmenin yollarına bakalım.

En Uygun Uçak bileti
En Uygun Uçak bileti

Mil biriktiren banka kartları kullanın

Sık seyahat edenlere ilk tavsiyemiz kesinlikle mil kazandıran kartları kullanmanız olacaktır. Günümüzde hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Hatta bir değil birden fazla kredi kartımız bulunmaktadır.  Bu kartları da sık seyahet edenler için verimli kullanmanın yollarından birisi ise bilet alırken mil biriktirmektir. Kısaca özetlemek gerekirse kartınız ile aldığınız her bilet karşılığında size mil yüklenir. bu milleri biriktirerek yeni bilet alımlarınızda kullanabilirsiniz.

en çok mil kazandıran kredi kartları hangileri?

Garanti Bankası – Miles&Smiles

Garanti bankası kartıdır. Özelliklerine bakacak olursak;

 • Kaç miliniz olduğunda nereye bilet alabileceğinizi biliyorsunuz. 20.000 miliniz varsa Avrupa gidiş-dönüş, 60.000 miliniz varsa Amerika veya Asya gidiş-dönüş gibi. Hatta bazı ülkeler sizi şaşırtabilir,
 • Afrika’da bazı noktalara da 20.000 mile uçabiliyorsunuz. Eğer bilet almaya yetecek kadar miliniz yoksa avans mil kullanabiliyor yani eksik milinizi ileriye doğru kazanacağınıza dair taahhüt vererek bilet alabiliyorsunuz.
 • Eğer kart sınıfınız Business veya Elit ise, kazandığınız mil rakamları çok yükseliyor, imkanınız varsa kartınızı mutlaka upgrade edin.
 • Avans mil kullanılabiliyor.

Garanti Bankası – Shop & Fly

Garanti Bankası’nın Miles&Smiles anlaşması bitince hemen yerine diğer bankaların yaptığı gibi bir her havayolu şirketinde puanların kullanılabileceği bir kredi kartı çıkardı, adını da Shop & Fly (Harca ve Uç) koydu.

Shop & Fly Avantajları

Shop & Fly kartın avantajlarına bir bakalım:

 • Pek çok bankanın mil kartında olduğu gibi tüm havayollarından uçak bileti alınabiliyor.
 • Alan verginizi milleriniz ile ödeyebiliyorsunuz, yani tüm uçak bileti paranızı millerle ödemiş oluyorsunuz. Miles&Smiles’in dezavantajlarından birini avantaja çevirmişler.
 • Avans mil kullanabiliyorsunuz. Platinum kartta 300.000 Mil, Gold kartta 200.000 Mil’e kadar avans mil kullanabiliyorsunuz.
 • Uçak bileti dışında otel, araç kiralama gibi başka seyahat harcamaları için de millerinizi kullanabiliyorsunuz.
 • American Express olanı kullanırsanız daha fazla mil kazanabiliyorsunuz.
 • Yurt içinde seyahat sigortası, yurt dışında ise seyahate ek sağlık sigortası imkanı sunuyor.
 • Havaalanında vale parking indirimi var.
 • Avans mil kullanılabiliyor.

Qnb Finansbank – Miles & Smiles

Miles & Smiles Avantajları

Qnb Finansbank Miles & Smiles kartın avantajlarına bir bakalım.

 • Türk Hava Yolları’ndan aldığınız biletinizin uçuş sınıfını ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. Sanırım bu elle tutulur tek ciddi avantajı bu kartın.
 • Miles&Smiles QNB Finansbank kredi kartı limitinizin 10 katına kadar Avans Mil kullanabilirsiniz, 1 yıl içinde en fazla toplam 250.000 Avans Mil kullanabilirsiniz. Millerinizi uçak bileti dışındaki alışverişler için de kullanabilirsiniz.
 • QNB Finansbank’ın internet sitesinden daha önce kaç mile nereye uçabileceğinizi net olarak görebildiğiniz bir tablo vardı. Ancak bu tablo internet sitelerinden kaldırılmış. Şeffaflığın sürdürülmesi iyi olurdu.
 • Avans mil kullanılabiliyor.

Yapı Kredi Bankası – Adios Card

Adios Card Avantajları

Hemen her mil kartında olduğu gibi, Adios Card ilk çıktığında diğer kartlara göre oldukça avantajlı idi. Ancak şu an çok farkı kalmadığını söylemem lazım.

 • Biriken puanlarınızla istediğiniz havayolu firmasından bilet alabiliyorsunuz. Hava yolu firması kısıtlaması yok.
 • Sadece uçak bileti değil, otel, tur, cruise, araç kiralama da satın alabiliyorsunuz.
 • Eğer bilet almaya yetecek kadar miliniz yoksa avans mil kullanabiliyor yani eksik milinizi ileriye doğru kazanacağınıza dair taahhüt vererek bilet alabiliyorsunuz.
 • Puanlarınızla aldığınız uçak bileti harcamasından da puan kazanıyorsunuz.
 • Setur Duty Free’de %5 indirim, anlaşmalı otel, restoran ve plajlarda %10 indirim kazandırıyor.
 • Sık sık yaptıkları kampanyalarda puan çarpan oranını avantajlı hale getiriyorlar, kampanyaları takip ederek daha çok puan kazanma imkanınız var. Ben bunu hiç yapamıyorum.
 • Avans mil kullanılabiliyor.

Gibi bir çok bankanın avantajları kartları bulunmaktadır. Yine kullandığınız bankaya ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Seyahat tarihlerinizi esnek tutun

ucuz bilet
ucuz bilet

Birçok kişi Yılbaşı, Noel, Kurban ve Şeker Bayramı gibi dönemlerde tatile çıkmayı tercih ediyor. Buda yoğunluktan kaynaklı olarak uçak ve otobüs biletlerinin yükselmesine sebeb olmaktadır. Bu nedenle seyahatinizi mümkün olduğunca tatil vb özel günlerden farklı zamanlarda planlamaya çalışın. Eğer uçuş tarihleriniz bu dönemlerin başlangıç ve bitiş dönemlerine mecburen denk geliyorsa, büyük ihtimalle daha pahalı uçacaksınız anlamına geliyor. Bu tarihlerde seyahate çıkmanız kesinse sık sık kampanyaları ve uçak bileti fiyatlarını gözden geçirin. Ucuza uçmak için erkenden bilet almanız şart.

Uçak bileti arama motorlarını kullanın

Havayolu firmalarının sayfalarına girip nereye uçacağınızı ve tarihleri tek tek gireceğimize bu işi bizim yerimize yapan uçak bileti arama motorlarını deneyin. Tüm uçak biletleri için en hesaplı karşılaştırmaları sunan uçak bileti arama motorları sık kullanılanlara eklemeniz gereken siteler olmalı. Bilet bulmak için yapacağımız zahmetli araştırmayı bizim yerimize pratik ve inanılmaz hızlı şekilde yapıyorlar. En güncel fırsatları bulup karşılaştırıyor ve böylece en güncel fırsatları bize sunuyorlar. Bknz: ucuza bilet

Fakat ne tür olursa olsun arama motorları ya da firmanın kendi sitesinden bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç kural vardır.

Bilet ararken çerezleri (cookies) ve önbelleğinizi (cache) temizleyin! Ya da başka bir bilgisayardan bakın. Bir kere bir sitede bilet aradınız mı, 2. gelişinizde artık o site oraya gitmeye niyetli olduğunuzu biliyor.  Aynı tarayıcıdan birkaç kere aynı uçuşa baktınız mı, bir sonraki sefere aslında uçuş fiyatı artmasa da size daha fazla fiyat verebilir.

Sizin başka ülkeden arama yaptığınızı sanmalarını sağlayın. Aynı bileti farklı ülkelerden almak fiyatta farklılığa yol açabiliyor. Kendinizi farklı ülkede göstermek için VPN kullanıp, havayolunun ülke seçiminde başka ülkeyi tercih edebilir, dil ksımında da ingilizce ile ilerleyebilirsiniz.

Alternatif havalimanlarına bakın

uygun bilet
uygun bilet

Bugün hemen hemen her büyük şehirde neredeyse ikinci bir havalimanı var. Düşük bütçeli firmaların tercih ettiği bu havalimanlarından uçmak genellikle daha ucuz. Gidilecek destinasyonda böylesi havalimanları varsa tercih edilebilir. Aynı şehirde ikinci bir havaalanı olmasa bile daha yakın şehirlerde daha uyguna biletler bulunabilmektedir. Tabi ki farklı şehirlerden bilet alınması durumunda şehirler arası bilet fiyatları ve zama sorunsalıda göz önüne alınmalıdır.

Havayollarının mail listelerine kaydolun

En ucuz kampanyalı uçak bilet fiyatları için hep tetikte olun. Promosyon uygulanan koltuk sayısı genellikle çok az olduğundan acele etmek gerekiyor. Kampanyalardan erken haberdar olmak için havayolu ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kaydolun. Bu ucuz bilet bulmak için yapmanız gereken en önemli şey!

Farklı havayollarından tek yön bilet bakın

Genellikle gidiş-dönüş bileti almak ucuza gelir. Diğer yandan farklı havayolu firmalarından tek yön gidiş ve dönüş almak bazen daha ucuz olabilir. Birçok uçak bileti arama motoru uygulaması bunu bizler için yapabiliyor, deneyin. Rekabetin çok yüksek olduğu destinasyonlarda bunu özellikle aklınızda tutun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu