GENEL

2022 Kamp Alanları

kamp alanları. Türkiye, bütün güzelliklerinden faydalanabileceğimiz bir coğrafyaya haiz. Havası, denizi, güneşi, doğası, ne kadar özel bir noktada yaşadığımızın kanıtı. Sizin için tatil; doğa ile iç içe olmak doğrusu kamp yapmaksa bu yazımızı yıldızlı notlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda belki daha önce gittiğiniz belki de ancak duyup hiç görmediğiniz, bilinmeyen kamp alanları işletmelerinden ve en iyi çadır kamp alanları noktalarından bahsedeceğiz. Pandemi sonrasında oluşan tatil alışanlarının başında kamp kurarak doğa ile iç içe tatil yapmak gelmektedir. Bu konumuzda ise kamp alanları hakkında bilgiler paylaşacağız.

kamp alanları
kamp alanları

Kampçılık Nedir?

Kampçılık, çadır ve öteki gerekli ekipmanlarla birlikte sporcuların organik bir biçimde yola çıkması veya daha evvelinde ayarlanmış alanlarda kalması olarak tanımlanabilir. Kampçılık tek başına yapılabildiği gibi diğer sporlarla birlikte de yürütülebilir. Özellikle dağcılık ve trekking şeklinde ekstrem sporlarla ilgilenenler için kampçılık ayrılmaz bir parçadır. Bazen günlerce ya da haftalarca süren parkurlarda, çoğu sporcu yanına kamp malzemelerini de alarak doğanın keyfini çıkarır.

Nasıl Yapılır?

Uyku tulumları ve çadırlarla meydana getirilen kampçılık belli bir süre konaklamayı kapsar. Hem orman içinde ve dağ eteklerinde bununla beraber deniz kıyısında yapılabilen kampçılık doğa ile iç içe olmak anlamına gelir. Her türlü doğa etkinliğinin temelini oluşturan bu spor zihinsel açıdan da rahatlamayı olası kılar. Kamp malzemelerinin eksiksiz olarak temin edilmesi kamp yapmanın temelini oluşturur. Ekipman ve kıyafetler, değişen hava koşulları ve engebeli araziler göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Türkiye’de ki Kamp Alanları

Yazılı Kanyon, Isparta

kamp alanları
kamp alanları

Yazılı Kanyon, Isparta il sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgede kamp yapmak anlattığımız öteki yerlere nazaran daha huzurlu. Çünkü yanınıza yemek getiremediyseniz şayet, kanyonda balık çiftlikleri ve minik işletmelerden faydalanabilirsiniz. Küçük işletmeler çoğu zaman ‘Kendin pişir kendin ye’ hizmeti sağlıyor. Kanyonda minik gezintiler yapıp köprülere ve tarihi yazıtlara tanık olabilirsiniz. Aynı zamanda yüzmek için görkemli bölgeler de keşfedebilirsiniz.

Köprülü Kanyon, Antalya

kamp alanları
kamp alanları

Milli park kamp alanları içerisinde koruma altına alınan Köprülü Kanyon, dünyanın en zengin bitki çeşidini içinde barındırıyor. Antalya sınırları içerisinde yer alan kanyonda çadırlarınızla veya karavanınızla kamp yapabilirsiniz. Tabii kamp bölgesini de seçebilme alternatifiniz bulunuyor. Kanyon bitişindeki Olukköprü, Olukköprü arasında bulunan Karabük Köyü, Köprüçay Irmağı kenarında bulunan Beşkonak Köyü, Altınyaka Köyü ve Selge Antik Kenti arasındaki kamp alanlarından birini tercih edebilir veya tatilinizde tüm bu alanlarda kısa kısa konaklayıp doğanın değişik hallerine tanık olabilirsiniz. Kanyonda çadır ve kamp malzemesi satan yerler de bulunuyor. Köprülü Kanyon’da yapacağınız kamp günlerine rafting heyecanını da dahil edebilirsiniz.

Akyaka – Gökova Orman Kampı, Gökova

kamp alanları
kamp alanları

Aslına bakarsanız Akyaka – Gökova’da ister Azmak Nehri yanına isterseniz de çam ağaçlarının gölgesine kısacası, canınız nerede kalmak isterse çadırınızı oraya kurabilirsiniz. Denize yakınlığıyla, 300 çadır ve 70 karavan kapasitesiyle, aynı zamanda içerdiği 8 koyla görülmesini şiddetle tavsiye ettiğimiz bir kamp alanı da Gökova Orman Kampı. Bölge Muğla’nın Akyaka Gökova beldesinde yer almakta. Bu kamp alanı, diğer bölgelere göre daha fazla alternatif sunuyor. Gökova Orman Kampı’nda elektrik, bulaşıkhane, çamaşırhane, mutfak, sıcak-soğuk su, market hizmetleri mevcut. Üstelik en güzel alternatiflerinden biri de su sporlarına elverişli olması. Gökova Orman Kampı’ndaki 8 koydan dilediğinizde yüzebilir ve doğanın içinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kampa giriş ücretleri de oldukça uygun. Tabii çadır kampı için farklı, karavan kampı için farklı ücretler talep ediliyor. Burada daha fazla kalmak isterseniz yiyecek derdini hiç düşünmeyin. Kamp bölgesinde kafe ve restoranlar bu konuda size yardımcı olacak.

ALTIN KAMP, BURHANİYE, BALIKESİR

kamp alanları
kamp alanları

İstanbul’a yakın kamp seçenekleri arasında favorimiz servis almakta sıkıntı yaşamamıza rağmen Altın Kamp.

Ta 1968’den beri faaliyet gösteren işletme Alman karavancıların yol rehberlerine bile girmiş, medeni ve güzel bir kamp alanı. Balıkesir’in en tatlı yerlerinden, Edremit Körfezi kıyısındaki tatlı tatil kasabası Ören’de yer alıyor. Denize sıfır, enfes bir korunun içinde. O kadar çok kocaman ağaç var ki asla gölge bulmakta zorlanmıyorsunuz. Banyo, mutfak gibi ortak alanlar biraz eski ama temiz. Kendi sahilinin olması da tabi ki büyük avantaj.

Daha çok karavancılar tercih ediyor. O yüzden bazı kamplarda gördüğünüz bahçeye doğru yayılan buzdolabı, çanak anten gibi görüntü kirlikleri yok. En azından biz görmedik. Kamp adabı oturmuş, genelde akşam 22’den sonra pek ses olmuyor. Gri su, kimyasal tuvalet atığı için alt yapılar da var. Elektirik ve su günlük ücrete dahil. İçinde market yok ama restoranından bira, su, ekmek alabiliyorsunuz.

Sitesinden bilgi almak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu