GENELPara Kazanma

Airdrop Nedir? 2022

Airdrop Nedir?

airdrop
airdrop

AirDrop Türkçe karşılığı gökten yağan para anlamında çevrilebilir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere piyasaya yeni girecek olan kripto paraların tanıtımı amaçlanarak karşılıksız olarak sadece ufak tefek görevler karşılığında yatırımcılara dağıtılmasıdır. Piyasaya sürülecek olan kripto paranın tanıtımı ve hacim kazanması amacıyla yapılmaktadır. Karşılıksız dağıtılması ve genelde yeni çıkan kripto paraların borsalarda karşılık bulabilmesi durumlarında ciddi getiriler elde edilebilmektedir. Bu nedenle yatırımcılar Gayet cazip ve karlı bir işlem olarak görmektedirler.

Airdrop Nasıl Alınır?

Kripto para piyasası güncel ve aktif olarak işlem görmektedir. Bu nedenle para kazanabilmek için sıkı bir takibe ihtiyaç duyulur. Genellikle airdrop duyuruları çıkacak olan kripto paranın internet sitesinde, sosyal medya hesaplarında yayınlanmaktadır. Bunlara ek olarak bazı kripto para borsaları da sayfalarında ve sosyal
medya hesaplarında airdropları duyurabilirler. Duyumu aldınız ve çıkacak olan kripto paranın değer taşıyacağına inanıyorsanız duyurulan airdrop’un bir etkinlik bildirisi olur. Bu bildiri de airdrop alabilmek için izlenmesi gereken adımlara yer verilmektedir. Bu adımlar genelde çıkacak olan kripto paranın sosyal medya hesaplarını takip etmek,
sosyal medya hesaplarını arkadaşlarına önermek-paylaşmak ve telegram gruplarına katılmaları gibi basit olan görevlerdir.

airdrop nedir
airdrop nedir

Airdrop Riskleri Nelerdir?

Airdroplar ödül sistemi olduğu ve nakit para yatırmadığınız için aslında çok fazla bir risk taşımazlar. En kötü senaryo da sadece aidrobu yayımlanan coin borsalarda kendilerine yer bulamazlar ya da beklenildiği gibi bir yükseliş yakalamazlar. Bu durumlar ise nakit para yatırmadığınız için sadece verilen görevi yerine getirmek için harcamış
olduğunuz zaman kaybı olur.

Peki Airdrop’un Faydaları Nelerdir?

ICO’ları Geniş Kitlelere Pazarlamak İçin Avantajlı Bir Yol

Airdroplar “bedava” kripto para ya da token kazandırdığından, ICO’ların kendilerini geniş kitlelere duyurmak için kullanılır. Bir ICO için geleneksel pazarlama kampanyaları başlatmak pahalı ve uzun uğraşlar gerektiren bir yöntem olabilir. ICO’ların çoğu, ilk aşamalarında yeterli miktarda sermayeye sahip olmadığı için token kullanmaya karar verirler.

İyi kurgulanmış airdrop kampanyaları; özellikle Facebook, Twitter, Reddit ve diğer sosyal ağlarda kripto para topluluklarının dikkatini çekmeye yardımcı olur. Birçok kripto para sitesi de yaklaşmakta olan ve devam eden airdrop kampanyalarını yayınladıkları özel listelere sahipler.

Kullanıcılar İçin Bedava Kripto Para Kazanma Yöntemi

Çoğu airdrop kampanyası, dağıtılan tokenları ve koinleri almak için birkaç küçük görevi tamamlamanızı isteyebilir.

Örneğin, airdrop yapan ICO ile ilgili Facebook durumunuzda bir paylaşım yayınlayın, onlar hakkında bir Tweet atın ya da ICO’nun bültenine kaydolun vb. gibi basit görevler olabilir. ICO’lar kendi topluluklarını oluşturmak ve marka bilinirliği yaratmak için bu tür görevlerle sizin de bedava koin veya token kazanmanızı sağlar. Bunu sadece web sitelerine kaydolup KYC sürecini tamamlamanız için yapanlar da var.

Airdrop’un Zararları Nelerdir?

airdrop faydaları
airdrop faydaları

Değerinden Düşük Elden Çıkarmak

ICO sırasında projeler, ETH / BTC veya diğer kripto para birimlerinde fon toplamaktadır. Bir yatırımcı 1 ETH için 1000 token satın aldığında, o yatırımcı paralarını kaybedeceğinden tokenlarını daha düşük bir değere satmaz.

Ancak ICO’lar airdrop yaptığında ve ücretsiz token verdiğinde, airdrop avcıları o tokenın gerçek değerini pek önemsemez. Hatta hedefleri, doğrudan bu paraları elden çıkarmak olacaktır. Bu, token ekonomisini ve tokenın değerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Fraud (Dolandırıcılık)

Dolandırıcılar bazen insanların özel anahtarlarına kimlik avı yapmak ve varlıklarını ele geçirmek için airdrop kampanyası yapabilir. Bu nedenle, bir kişi aslında kampanyaya katılmaya karar vermeden önce, bu airdrop kampanyasını araştırmalıdır. Hatta airdrop kampanyaları için yeni bir cüzdan oluşturabilir.

Ayrıca, oturum açmak için özel anahtarlarınızı girmeden önce her zaman cüzdanınızın URL’sini iki kez kontrol edin, çünkü bazı dolandırıcıların özel anahtarlarınızı ele geçirmek için cüzdanınızın giriş sayfasına benzeyen siteler kullanabiliyor.

Sahte Sayılar

Birçok ICO projeleri trendi takip ederek sosyal medya takipçi sayılarını ve Telegram kanallarını büyütmeye teşvik ediyorlar. Bunun için takipçi satın almaları ve bolca airdrop avcıları ile çalışabiliyorlar. Bunun fon sağlamalarına yardımcı olacağına inanıyorlar, ancak son dönemlerde durum çok farklı yerlere gitmektedir.

Bu rakamlar organik olmadığı için takipçilerine ya da telegram kanallarına çok güvenen projelerin ICO’ya çıktığı zaman yere çakıldığını gördük. Bu nedenle bazen airdroplar, bir ICO yürütürken bu aşamada pazarlama yapmak için çok kötü bir araç olabiliyor.

Değersiz Airdroplar

Bazen bolca dağıtılan airdroplar neredeyse değersiz seviyededir. Bu nedenle, her zaman ücretsiz kripto para kazanmak için harika bir yol gibi görünse de, gerçek değeri ve büyüme potansiyeli olmayan token kazanmak size zaman ve çaba harcatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu