GENEL

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı nedir? Araç değer kaybı nasıl alınır? Araç değer kaybı nasıl hesaplanır? Araç değer kaybı nasıl alınır? Bu yazımız da bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Ülkemizde özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde sık sık trafik kazası olmaktadır.  Yaşanan bu kazalar nedeniyle sürücü ve yolcular hem maddi hem de manevi kayıplar yaşamaktadırlar. Araç değer kaybı kazaların maddi yönüyle ilişkilidir. Karayollarında meydana gelen trafik kazası sonucunda hasar alan araçların tamirat-tadilatı yapıldıktan sonraki süreçte aracın hasarsız ve hasarlı halindeki ikinci el piyasasında oluşan değer farkını ifade eder. Bir başka deyişle kaza sonrası aracın ikinci el piyasasında ne kadar değer kaybettiğini ifade etmektedir. Bu durumda ise bir konu ön plana çıkmaktadır. Araç değer kaybının nasıl hesaplandığı, Araç değer kaybının alınıp alınamayacağı konusu, Araç değer kaybı almak için başvuru sürecinin nasıl sürdüğü gibi bir çok soru cevap beklemektedir.

araç değer kaybı başvurusu
araç değer kaybı başvurusu

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Kaza sonrası her kazazedenin aklına sağlıktan sonra artık aracın onarımı ve değer kaybı gelmektedir. Her araç sahibi kazadan sonra aracın değer kaybedeceğini bildiği için bu zararını değer kaybı alarak gidermeye çalışmaktadır. Fakat Değer kaybı almanın da belli başlı kuralları bulunmaktadır. Bu kuralları aşağıda tek tek açıklamaya çalışalım.

Çift Taraflı Trafik Kazası olması gerekmektedir.

Öncelikle trafik kazasının çift taraflı olması gerekmektedir. Karşılıklı iki araç bulunması gerekmektedir. Tek taraflı takla atmak, direksiyon hakimiyetini kaybederek yoldan çıkmak, bariyerlere çarpmak gibi tek taraflı ve tamamen kusurlu bulunan kazalarda değer kaybı başvurabileceğiniz bir merci bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda kaza tek taraflı olsa dahi misal belediyenin açtığı ve kapatmadığı işaret koyarak belirtmediği çukurlarda oluşan kazanlar gibi belediyeye dava açarak süreci başlatabilirsiniz. Bunun için işinin ehli bir avukattan yardım almanız gerekmektedir.

Kazada %100 Kusurlu olmamak

Değer kaybı alabilmenin bir şartı da kazada SBM‘ye göre%100 kusurlu olmamaktır. Eğer ki kusur oranı hakkında şüpheniz varsa kaza tutanağına bu linkten itiraz edebilirsiniz. Değer kaybı alabilmeniz için belli bir oranda da olsa haklı olmanız gerekmektedir. %100 kusurlu olmanız durumunda yapacağınız değer kaybı başvuruları direk reddedilecektir ve onaylanmayacaktır.

Aracın Hasar Görmesi Ve Onarılması Gerekmektedir

Kazaya karışan ve değer kaybı talep edilen araçların hasarlı ve Trafik Sigortası veya kasko sigortası tarafından onarılması gerekmektedir. Onarılmamış yada trafik tutağı tutulmamış araçlar için değer kaybı başvurusu yapılamamaktadır.

Onarılan Parçaların Daha Önce Hasar Almamış Gerekmektedir.

Kazaya karışan aracın hasar göre parçaları onarılır. Buda aracın değer kaybetmesine olanak sağlamaktadır. Fakat aynı parça birden fazla hasar alır, onarılır yada değiştirilirse aracın bir kez değer kaybına uğradığı düşünülür. Bu nedenle hasar alan araç parçasının daha önce hasar görmemiş olması gerekmektedir. Daha önce başvurulup değer kaybı alınan hasarlı parçalar için değer kaybı başvurusu yaparsanız reddedilecektir.

Araç Yaşı Ve Kilometre Sınırı Nedir?

Daha önce araç değer kaybı için araçlarda 165 kilometre sınırı bulunmaktaydı. Bu yaş ve kilometre sınırı kaldırıldı. Artık tüm yaş ve kilometredeki araçlar için değer kaybı başvurusu yapılabilmektedir.

araç değer kaybı başvurusu
araç değer kaybı başvurusu

Değer Kaybı Başvuru Nasıl Yapılır?

Trafik kazası sonucunda hasarın oluşması durumunda değer kaybı talebi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda araç sahiplerinin aklı çok karışmakta ve her kafadan bir ses çıkmaktadır. Buna biraz olsun açıklama getirebilmek ve yol gösterebilmek adına değer kaybı başvuru sürecini anlatmaya çalışalım.

  • Öncelik araç kazaya karışmış olmalıdır.
  • Aracın yukarıda belirttiğimiz gibi %100 kusurlu olmaması gerekmektedir.
  • Hasar sürecinin her türlü sonuçlanması ve aracın onarılmış olması gerekmektedir.
  • Sonrasında ise gerekli evrakların temin etmeniz gerekmektedir. Bunlar eksper raporu, hasar gören araç ruhsatı, Mağdur araç sahibi iban bilgileri, değer kaybı talep dilekçesi ve hasar fotoğraflarıdır. Şirket durumuna göre istenilen belgeler değişiklik görülebilir.
  • Tüm bu şartlar yerine getirilip evraklar tamamlandıktan sonra şahsi olarak ya da bir aracı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aracı ile Değer Kaybı Başvurusunda Bulunmak

Öncelikle bir çok mağdurun yaptığı gibi aracı bir avukat yada değer kaybı takip eden şirketlere vekalet vererek değer kaybı başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu durumda aracı kişiler değer kaybının belirli bir yüzdesini iş takibi için kendileri almakta ve kalan tutarı mağdur kişiye vermektedirler

Şahsi Olarak Değer Kaybı Başvurusunda Bulunmak

Aracı kurum ya da şirket aracılığı olmadan direk olarak kendiniz da değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kazaya karışan karşı aracın kaza tutanağında bilgileri yazan sigorta şirketi hasar departmanına başvuru yaparak süreci başlatabilirsiniz. Telefonla karşı sigorta şirketine ulaştıktan sonra şirket yetkilileri gerekli yönlendirmeleri yaparak değer kaybı sürecini tamamlayabilir ve değer kaybı tutarını alabilirsiniz.

Değer Kaybı Süreci Ne Kadar Sürer?

Araç değer kaybı başvurusu sonucunda başlayan süreç şirketten şirkete farklılık göstermektedir. Genellikle değer kaybı başvuru süreci 15-30 gün arasında tamamlanmaktadır. Fakat belirlenen değer kaybına itiraz ve tahkim süreci başlarsa değer kaybı başvurusunun sonuçlanması dört aya kadar çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu