GENELEkonomi

Borsa Nedir?

Borsa nedir? Borsada nasıl yatırım yapılır? Borsada hangi enstrümanlar işlem görüyor. Borsa nasıl öğrenilir? Bu yazımız da bu sorulara cevap bulacaksınız.

Borsa Nedir?

Borsa; Emtia, döviz, vadeli işlemler, devlet tahvilleri ve hisse senedi sözleşmelerin işlem gördüğü, halka arz edildiği ve alım satım yapıldığı organize ve güvenli piyasalardır. Ülkemiz de Borsa İstanbul olarak yürütülmektedir.

borsa
borsa

Borsa İstanbul Tarihi

İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası 1926 yılında çıkan bir kanunla kuruldu. Çalışmalarını sürdüren İMKB, 1981 yılında Sermaye Piyasası Kanunu’nun çıkartılması ile Türkiye finans piyasalarında daha etkin bir hal aldı.

SPK’nın kurulmasının ardından Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın 1984 yılında Menkul Kıymetler Borsaları Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkarmasının ardından, borsayı kuracak ekibin oluşturulması gerekmiştir. Yasal ve hukuki düzenlemelerin ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) 2 Ocak 1986 da tam anlamıyla Muharrem Karslı başkanlığında faaliyete geçer.

borsa nedir
borsa nedir

Borsa Türleri Nelerdir?

Borsa İstanbul içerisinde dört ana piyasa mevcuttur. Bunlar;

1- Borsa Pay Hisse Piyasası;

Hisse senetlerinin alınıp satıldığı piyasadır.

2-Borsa Borçlanma Araçları Piyasası;

Borçlanma araçlarının alınıp satıldığı piyasadır.

3-Borsa Vadeli İşlemler Ve Opsiyon Piyasası;

Vadeli işlem ve opsiyon işlemlerinin yapıldığı piyasadır.

4-Borsa Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar Piyasası;

Kıymetli madenlerin alınıp satıldığı piyasadır.

Borsa’da işlem Gören Şirketler;

Borsa’da yüzlerce şirket işlem görmektedir Bu şirketleri incelemek isterseniz Borsa İstanbul sitesinde bulabilirsiniz.

Borsa’da İşlemler Nasıl Yapılır?

Borsa’da işlem yapabilmek için yatırımcıların yapması gereken işlemler çok basittir. Öncelikle Borsa İstanbul’un kabul ettiği ve güvenli olan aracı kurumlardan yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Aracı kurumlar üzerinden açılan yatırım hesaplar ile Borsa’da işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat belirli bilgi birikimi ve eğitim almadan kulaktan dolma bilgilerle işlem yapılmaması gerekmektedir. Borsa’da en çok işlem gören ve yatırımcılar arasında en fazla kullanılan yatırım türü hisse senetleridir. Hisse senedi piyasasını diğer yazımızda daha detaylı olarak anlatılacaktır. Fakat özet geçmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri; kısaca şirketlerce ihraç edilen ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğinde ki senetlerdir. Aracı kurumlar üzerinden alınıp satılabilir.

Hisse Senedi Avantajları;

1- Yatırım yapılan şirketin kar payı ve sermaye arttırımına katılma imkanı sağlar.

2- Nakde kolay çevrilebilir. İstediğiniz zaman elinizde ki senetleri satabilirsiniz.

3- Piyasa koşullarına göre kar elde edebilirsiniz.

4-Hisse senetlerinden kar elde edilebildiği gibi zarar etme oranınız da yüksektir.

5- Hisse senetleri genellikle orta ve uzun vadeli yatırım seçenekleri arasında yer alır.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat edilmelidir?

teknik analiz
teknik analiz

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken hususları iki başlık altında toplayabiliriz. Bunlar teknik analiz ve temel analiz olarak gruplandırabiliriz. Yine bu iki konu hakkında detaylı bir yaz ele alınacak olsa da bu konu altın da da biraz değinmekte fayda var.

Temel analiz Nedir?

Temel analiz, hisse senetlerinin gerçekte sahip olduğu değeri ortaya çıkarmak için kullanılır. Basit bir mantıkla açıklamak gerekirse; hisse senedinin gerçek değeri piyasa fiyatının üzerinde ise alım emri, altındaysa da satım emri verilir. Temel analizler ekonomi, sektör ve şirket bazında gerçekleştirilir. Temel analiz genellikle uzun vadeli yatırımcılar ( 1 Yıldan uzun yatırım türü) için kullanılsa da kısa vadeli yatırımcılar için de ciddi öneme sahiptir. Şirketin bilançosu, gelir gider tablosu, nakit akış tablosu, döviz pozisyonları, yöneticilerin aldığı kararlar, şirket hakkında piyasa da dolaşan haberler şirketin yapmayı planladığı yeni yatırımlar gibi bir çok etken temel analizi oluşturmaktadır.

Teknik analiz Nedir?

Teknik analiz temel analizden çok farklıdır. Teknik analiz hem uzun vade yatırımcıları ( 1 yıldan uzun) Hem kısa ve orta vade yatırımcıları (1 yıldan kısa) kullanmaktadırlar. Teknik analizde fiyat ve hacmi baz alarak işlem yapılır. Temel analiz yöntemleri ile daha çok orta ve uzun vadeli piyasa tahminleri yapılır. Teknik analizde ise, temel analiz dikkate alınarak daha verimli sonuçlar elde edilmeye çalışılır Geçmiş fiyat ve hacim verileri analiz edilerek gelecek fiyatlara dair bir tahminde bulunulup ona göre işlem yapılır. Bu analiz yönteminde fiyat ve hacimden türetilen indikatörler(göstergeler) oldukça önemli bir yer tutar. Teknik analizde kullanılan bazı indikatör isimleri şu şekildedir.

Moving Average, (Hareketli Ortalama,
Relative Strength Index(RSI),
Bollinger Bands ve Moving Average Convergence Divergence (Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu