BİLGİPara Kazanma

Dil Kursu Açmak İçin Ne Gerekir?

Dil Kursu Açmak İçin Ne Gerekir?

Dil kursu açmak, insanların zorunlu hale gelen dil öğrenmek için ilk başvurduğu yer olan girişimciler için aynı zamanda yeni bir iş planıdır. İnsanların kendini daha rahat ifade edebilmesi veya yabancı bil dil ihtiyacı olanlar için dil kursu açmak karlı bir iş fikridir. Kendi fikrinizi oluşturabileceğiniz gibi daha önceden açılmış unvan yapmış bir işletmenin adını yanı franchise başvuru yaparak açabilirsiniz.

Kurs Açabilmek İçin İzlenecek Yollar;

Amaçlarınızı ve kime hitap edeceğinizi belirleyin; Dil kursu açmak için en başta düşünmeniz gereken kime hitap edeceğinizdir. Yetişkin bireylere mi, yoksa çocuklara mı dil eğitimi vereceğinizi kararlaştırın. Çocuklarda karar kıldıysanız, okul zamanlarını değerlendirerek kurs saati belirleyin, eğer yetişkin bireylere yönelik kurs açılacaksa iş saatlerine uygun ve boş zaman aralığından faydalanabilirsiniz.

Kurs yerine karar verin, Açacağınız dil kursunun kimlere hitap edeceğini belirledikten sonra yapmanız geren belirlenen kitlenin kolay bir şekilde ulaşabileceği, bir yerde açmak.

İş planı ve projeleri; Kurs açmak için daha planlı işleri yürütebilmek için, plan ve projeler hazırlayın. Hazırlanan finansal boyut, çalışacak olan personel sayısı, yönetici ve idareci birimlerde görev alacaklar, mali raporları oluşturun.

Eğitim malzemeleri; Sınıflar da gerekli olan eğitim öğretim gereçleri olan yazı tahtası, kalem ya da tebeşir, silgi gibi araç gereçleri tamamlayın.

Eğitmen ve personel; Branşlara göre çalışacak olan eğitmenler, insan kaynakları departmanı, temizlik ve çay-kahve işlerine bakacak personelin çalışma saatlerine uygun ve devamlılık arz edecek personeli alın.

Yerleşim Planını oluşturun; Eğitim ve öğretim bakanlığının kararları doğrultusunda sınıfların oluşumu, dersliklerde olması gereken zorunluluklarına göre sınıf ve etüt odalarının dizaynlarını tamamlayın.

Dil Kursu Açmanın Maliyeti Nedir?

İş fikri olarak karlı görünen dil kursu açmak için girişimcinin sermaye planı nasıl olmalı, ne kadar harcanır sorularını cevaplayalım.

Açılacak olan dil kursu girişimcisine maliyet ve gider olarak biraz yüklüdür. Sermayeyi yüksek tutarak kaliteli bir dil kursu açılabilir. Açılan dil kursunun hemen faaliyet göstermeyeceği düşüncesini göz önünde bulundurarak, eğitmen ve çalışanların, diğer gider maliyeti oluşturup 1 yıllık maliyetin sermaye olarak hazırda tutulması gerekebilir.

Dil kursunun çapı ve geniş kitleye hitabıyla, sınıfların düzeni, her sınıfta eğitim alacak kursiyerin sayısına göre eğitmen ve gereçlerin maliyeti de değişebilir.

Franchise başvurup, unvan yapmış bir dil kursunun şubesini açmak isterseniz, eğitmenlerin ödemesi, çalışan sayıları, sınıf düzenleri, araçlar ve gereçler onların istediği marka ve düzenin aynı olması gerekir. Dolasıyla maliyet olarak da farklılık gösterebilir. Her iki yöntemi de dil kursu açmak için değerlendirip maliyetlerini çıkartabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu