GENELPara Kazanma

Dropshipping Nedir Nasıl Yapılır? 2022

Dropshipping nedir ve nasıl yapılır, bir sanal mağaza nasıl açılır, online stoksuz satış işletmesi nasıl kurulur açıklayacağız.

Dropshipping Nedir Nasıl Yapılır? 2022

2020 yılında iki milyondan fazla insan (İng.) internet üzerinden ürün ve hizmet satın aldı. Pandemi’nin hayatımıza girmesiyle birlikte çeşitli ihtiyaçlarımızı internette açılan mağazalar üzerinden karşılamaktayız. Pandemi öncesinden internet satışları bu kadar fazla değilken pandemi sonrası internetten satılan ürün ve çeşitleri fazlasıyla artmıştır. Çevrimiçi pazara katılmak ve girişimci olmak istiyorsanız, bir dropshipping işletmesi açmanız bu yüzden önemlidir. Dropshipping Kârlıdır, çok az yatırım gerektirir ve yönetimi nispeten kolaydır.

Dropshipping Nedir?

dropshipping-stoksuz-satis-nedir-2022
dropshipping-stoksuz-satis-nedir-2022

Dropshipping, kısaca fiziksel ürünlere sahip olmadan, ürünlerinizi stok yapmadan ürün satabileceğiniz e-ticaret işidir. Yani müşteriniz sizden bir ürün satın aldığında, ürün tedarikçisi ürünü direkt olarak müşteriye gönderecektir. Sizler ürünü elinizde bulundurmadan aracı olarak satıp komisyon kazanacağınız iş modelidir. Ürün tedarikçisi size belli fiyattan ürünü tedarik eder. Sizde üstüne maliyet vb. hesapları hesaplayarak kart marjınızı belirler ve ona göre ürünün satışını yaparsınız. Dropshipping’de siz sadece satış yaparsınız. Kargo iade vb. durumlarla hep tedarikçi firma sorumludur.

Dropshipping’de iki adet kar elde etme yöntemi bulunmaktadır.

Birincisi; tedarikçi firmanın belirlediği fiyattan ürünü satıp tedarikçiden komisyon alabilirsiniz.

İkincisi ise; tedarikçi firmadan ürünleri alır parasını ödersiniz. Aldığınız ürünlerin üzerine kar marjınızı ekleyerek para kazanabilirsiniz. Her iki durumda da ürünler elinize geçmeden direkt olarak tedarikçi firma gönderimi yapmaktadır.

Stoksuz ticaret işlemi günümüzde çok popüler olmasına rağmen sisteme girmeden önce avantaj ve dezavantajlarını bilmenizde fayda vardır. 

Neden Dropshipping’e Başlamalısınız?

Zor olsa da, dropshipping yapmanın birçok avantaj bulunmaktadır. Stoksuz satış’a başlamak çok kolaydır. Her şeyi  bir gün, hatta saatler içinde ayarlayabilir ve satışa başlayabilirsiniz.

Çok fazla sermaye gerektirmez.  Depoya gerek yoktur. Paketleme, nakliye ve eleman maliyetleri konusunda da endişe duymazsınız.

Sadece bilgisayarınız  ile evinizin rahatlığında çalışabilirsiniz. Yeni ürünlerin listelenmesi her zaman ve her yerde yapılabilir. Bir adet laptop’unuz ve internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Satılmayan stok sorunu yoktur. Ürün stok ve gönderimini tedarikçiniz yapacağı için ürünlerinizin elinizde patlaması gibi riskler bulunmamaktadır.

Ürünlerinizi direkt olarak tedarikçinizden alacağınız için bir kaç farklı tedarikçiyle çalışarak birden çok ürünün satışına başlayabilirsiniz.

Dropshipping’in ek iş olarak yapabilirsiniz.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping konusunu daha iyi anlamak için stoksuz satışın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sisteme Giriş Yapması Kolaydır. E-ticarete başlamak karışık prosedürleri takip etmek  ve sadece belirli kaynaklara sahip olmaya zorlayan diğer iş modellerine göre daha kolaydır. Online dropshipping işletmesi ise sadece bir laptop ve stabil bir internet bağlantısı gerektirir.
 • Düşük risk. Düşünmeniz gereken tek ücret müşteriye sunacağınız ürünün ücretidir.
 • Düşük sabit maliyet. Depo masrafları veya deponuzla ilgilenecek elemanların maaşlarını düşünmenize gerek kalmaz. Sabit maliyetiniz düşündüğünüzden çok daha az olacaktır.
 • Ürün çeşitliliği.  Dir dropshipping işletmecisi olarak birden fazla tedarikçiden ürün satabilirsiniz. Bu da müşterilerinize sunmak istediğiniz ürünler konusunda yaratıcı olabileceğiniz anlamına gelir.
 • Rahatlık. İşinizi laptop üzerinden yaptığınız için istediğiniz yerden çalışabilirsiniz.
 • Sermaye. Stoksuz ticarete çok düşük sermayeler ile başlayabilirsiniz. Bir şirket kurmak, eleman çalıştırma, ofis giderleri gibi giderler bulunmamaktadır.

Dropshipping’in dezavantajları

Bu iş modeli  heyecan verici olsa da dropshipping işine girmeden önce hazırlıklı olmanız gereken bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Bu dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yüksek rekabet. Dropshipping işini yapan birçok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle de öne çıkabilmeniz için sıkı çalışmanız gerekmektedir. 
 • Düşük kar marjı. Birçok satıcı ile rekabet içinde olduğunuzdan büyük ihtimalle fiyat savaşları olacaktır. Bu da tekliflerinizi daha cazip kılabilmek için fiyatlarınızı olabildiğince düşük olarak ayarlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu durumdan düşük rekabeti olan bir niche ürünü bulmanız durumda sıyrılabilirsiniz.
 • Tedarikçi sorunları. Eğer kötü bir tedarikçi seçerseniz en baştan başarısız olmaya mahkum olursunuz. Kötü bir tedarikçi ürün teslimi hataları, kötü paketleme ve uzun yanıt süreleri ile markanızın güvenirliğini azaltabilir. Bu duruma düşmemek için tedarikçi firmanızı acele etmeden özenle seçmeniz gerekmektedir.
 • Yönetimi zor envanter.  Tedarikçinizin stok durumunu sürekli kontrol ederek kendi mağazanızdaki stokları da sürekli güncellemeniz gerekir. Bunu düzenli takip etmezseniz elinizde olmayan bir ürünü satarak teslimat konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
 • Müşteri hizmeti. Müşteriyle direkt olarak bağlantılı olan tek kişi sizsiniz. Eğer herhangi bir sorun olursa şikayetleri sakince dinlemeniz gerekir. Gün içinde her an işinize odaklanmanız gerekir. 
stoksuz e ticaret
stoksuz e ticaret

 

Dropshipping’e Başlamak İçin Atılması Gereken Adımlar

İş Fikri Üretin

Stoksuz e-ticaret için ilk aşamada atmanız gereken adım satacağınız ürünü belirlemektir. Pazar’a girmeden önce satmak istediğiniz ürünleri net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasın da ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz. 

İlk olarak hizmet vereceğiniz sektörü ve sektördeki eksiklikleri belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise Ürünün hem alıcı, hem de satıcı için değerli olmalıdır. Satmak istediğiniz ürünün detaylı analizlerini ve müşteri potansiyelini göz önünde bulundurarak karlı olup olmadığını ve bu endüstrinin gelecek vaat edip etmediğini öğrenmeniz gerekmektedir. 

Pazar Analizi Yapın

Pazar Analizi yapmak Markanızı tanıtmak için hedef pazar, rekabet ve stratejinin bir değerlendirmesini içerir. Pazar analizi geleceğinizi belirler. Yanlış pazar seçimi işe başlamadan kaybetmenize olanak sağlar. Doğru azar seçimi ise sizi daha üst seviyelere taşıyarak büyümenize olanak sağlar. Pazar analizi yaparken şu sorulara cevap aramanız gerekmektedir.

 • Potansiyel müşterilerim kimler?

Satacak olduğunuz ürünlerin kimlere hitap ettiğini iyi derecede bilmek gerekmektedir.

 • İhtiyaçları ve satın alma biçimleri nelerdir?

Sattığınız ürün alıcılar için ihtiyaç mıdır? Yoksa zevk için mi ürünleriniz alınmaktadır? Ve ürününüz pazarda sürekli olarak talep ediliyor mu? Yoksa belli dönemlerde mi ürünlerinize talep artmaktadır?

 • Pazar ne kadar büyük ve insanlar ürün için ne kadar ödemeye istekli?

Ürün pazarınızın büyüklüğü önemlidir. Ülkemizde hiç bulunmayan bir ürünü getirip satmaya kalkarsanız pazarda tek olacağınız için satışlarınız da büyük olacaktır. Fakat takı-toka sektörü gibi çok fazla satıcının bulunduğu pazarda ise kendinizi ön plana çıkartıp ürüt satmanız biraz daha zor olacaktır.

 • Başlıca rakiplerim kimler? Güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Pazardaki rakipleriniz kimler? Sadece küçük satıcılar mı? Yoksa Trendyol  gibi büyük firmalarda pazara dahil mi? Rakiplerinizin büyük ve küçüklüğüne bakmaksızın zayıf ve güçlü yönlerini analiz ederken pazardaki eksiklikleri doldurabilirsiniz.

 • Bu pazar içerisinde ne kadar maliyet ile ürünlerimi tanıtabilirim?

Tüm araştırmaları yaptınız ve mağazanızı aktif ederek satış yapmaya başladığınızı varsayalım. Ürünlerinizi pazarlayabilmeniz için reklama ihtiyaç duyarsınız. Bu işin en temel faktörlerinden birisi reklam vermektir. Fakat bazı pazarlarda rekabet çok fazla olduğu için reklam maliyetleri de yükselmektedir. Bu nedenle pazara giriş yapmadan önce reklam maliyetlerinizi hesaplamanız gerekmektedir. Bunun için Google Kelime Aracını kullanarak pazar ve ürün reklam maliyetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dropshipping Tercihinizi Belirleyin

stoksuz e ticaret
stoksuz e ticaret

Bu aşamada yukarıda da bahsettiğimiz gibi Dropshipping yönteminizi belirlemeniz gerekmektedir. Tedarikçiden kar marjı olarak mı çalışacaksınız. Yoksa ürünlerinizi alıp kar marjı koyarak mı çalışacaksınız. Size göre en uygun ve karlı olanı seçmeniz gerekmektedir.

Tedarikçi Araştırması Yapın

Stoksuz e-ticaret için olmazsa olmaz unsurlardan biriside tedarikçidir. Bir çok stoksuz e ticaret yapan kişiler tedarikçi ile ilgili sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıları yaşamamak için tedarikçi firmanızı çok iyi araştırıp seçmeniz gerekmektedir. Özellikle aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmenizde fayda olacağını düşünüyoruz.

 • Yasal ve kanunlara uygun olduklarından emin olun
 • Şirket evraklarının eksiksiz olduğundan emin olun.
 • Şirketin telefon numarasını ve adresini kontrol edin. Gerekirse adreslerine giderek görün.
 • Deneyimli ve yardımsever personeli olup olmadığını kontrol edin.
 • Ürünlerin kaliteli olup olmadığına bakın. 
 • Ambalajın uygun ve güvenli olup olmadığını kontrol edin.
 • Gönderim ve sipariş karşılamanın kriterlerinizi karşıladığından emin olun.
 • İade işlemlerinde işlerin nasıl ilerlediğini kontrol edin.
 • Komisyon usulu satış yapıyorsanız komisyon oranları ve komisyon verileceği tarihleri netleştirin.

İş Maliyetlerinizi Hesaplayın

Tedarikçiniz ile tüm detayları konuşarak ek bir maliyet çıkartıp çıkartmayacağı hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Bunun yanında vergiler, reklam giderleri ve diğer tanıtımlar için gerekli maliyetlerinizi hesaplamanız ileriki zamanlarda sıkıntı yaşamamanız için iyi bir adım olacaktır.

Satış Kanallarınızı oluşturun

Ürünlerinizi web siteniz üzerinden satacaksanız kendinize e-ticaret alt yapısı, sanal post desteği, kargo modülü, müşteri takip modülü gibi bir çok özelliği bulunan alt yapıları tercih etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak bu iki sistemi inceleyebilirsiniz. ticimax woocommerce (İlgili iki site ile bağımız bulunmamaktadır. Ülkemizde en çok bilinen ve kullanılan sistemler olduğu için örnek olarak verilmiştir. )

Web sitenizle beraber yada sadece sosyal medya üzerinden satış yapmak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı en şeffaf ve güven verici şekilde optimize etmeniz gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayılarını ve etkileşimlerini arttırarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ülkemizde en çok satış yapılan sosyal medyalar Facebook ve İnstagram’dır.

Eğer ki vergi levhanız var ise trendyol ve hepsiburada gibi pazar yerlerine üye olarak satışlarınızı arttrabilirsiniz.

Satış Platformunuzu Tanıtın

adwords
adwords

Tüm işlemleri yaptınız ve sıra ürün satışına geldiğinizi düşünelim. Bu durumda satış yaptığınız web siteniz ya da sosyal medya hesaplarınızı tanıtmanız gerekmektedir. Reklam vermek için en iyi yöntemlerden birisi google Adwords reklamlarıdır. 

Eğer ki facebook ve instagram gibi sosyal medya hesaplarınızdan satış yapıyorsanız yine bu platformların reklam araçlarını kullanarak reklam verebilirsiniz.

 

Bu yazımızda stoksuz e-ticaret (dropshipping) nedir? nasıl yapılır? sorularına cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan sorularınız olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu