BİLGİPara Kazanma

Dubai’ye Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir?

Dubai’ye Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir?

Dubai’ye çalışmak için ücretsiz nasıl gidilir diyorsanız vize almanız gerekir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük kenti olan Dubai, beden işçisine ihtiyacın yoğun olduğu bir bölgedir. Avrupalı ve Amerikalı şirketlere ait projelerde birçok kalifiye eleman mevcuttur. Projeleri sahada uygulayacak elemanlar az sayıdadır. 2020 tarihli verilere göre ülke nüfusu 9 milyonu aşkındır. Bu popülasyonun yüzde seksenden fazla bölümünü yabancı işçiler oluşturur. Yurtdışında çalışmak isteyen fakat yeterli tahsili olmayanlar Birleşik Arap Emirlikleri’ni değerlendirebilir.

Ülkeye giriş için vize şartı bulunur. İş başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar, vize işlemleri için harcama yapmak zorundadır. Yasadışı yollarla ülkeye giriş yapılması hukuki problemler doğurabilir. Harç ödemelerinin miktarı ise değişkendir.

Dubai’ye Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir? Dubai’de Yıllık İzin Kaç Gün?

Dubai’de yıllık izin kaç gün sorusunun yanıtı ortalama 45 gündür. Bunun 30 günü firmaların vermekle yükümlü olduğu standart izni kapsar. Kalan 15 gün doğum izni veya dinî izin şeklinde değerlendirilebilir. Birleşik Arap Emirlikleri idaresinin dindar olması, Hac ve Umre ziyaretleri için ayrı izin verilmesini sağlamıştır.

Dubai iş seçenekleri maaş bakımından farklı düzeylerdedir. Firma, pozisyon, deneyim belirleyici unsurlardır. İş yoğunluğu bulunan sanayi, inşaat, konaklama sektörlerinde izin süreleri kısa tutulabilir. Mesai süresini azaltmak ve yeterince tatil yapabilmek isteyenlerin kalifiye eleman olması şarttır. Mühendisler, İngilizce tercümanları ve öğretmenleri rahat koşullarda hizmet sunar. Dubai’de çalışan Türkler çoğunlukla inşaat sektöründe istihdam edilmiştir.

Dubai’ye Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir ve Dubai’ye Nasıl Yerleşilir?

Dubai’ye yerleşmek için oturum alınması gerekir. Devam eden mesleki bir faaliyetin bulunması, ülkede kalınan süreçte kanunlara uyulmuş olması, en az A2 düzeyinde dil bilinmesi temel şartlardır. Devamlı işçiler çoğunlukla vatandaş statüsüne sahip değildir. İşten çıkmamak ve kanunları ihlal etmemek şartıyla ülkeye yerleşmelerine hak tanınır.

Arap yarımadasının Basra Körfezi kıyısındaki BAE, sıcak iklime sahiptir. Ülkeye yerleşmek isteyenler sert iklime uyum sağlayabilmelidir. Toprakların tarıma elverişsizliği, doğal gıda seçeneklerini azaltır. Olumlu yönler; teknolojinin yaygınlığı, gelişmiş şehirler, lüks yaşam standartları olarak sıralanabilir. Dubai’ye çalışmak için ücretsiz nasıl gidilir diyorsanız yabancı işçi alımı yapan firmaları takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu