GENEL

Engelliler İçin ÖTV İndirimi 2022

Ülkemiz de engelli vatandaşlara yönelik bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklardan engelliler için araç alırken ÖTV indirimi nasıl olur? konusunu anlatmaya çalışacağız.

Engelli Araç ÖTV Muafiyeti Nedir?

engelli indirimi
engelli indirimi

Engelli araç ÖTV muafiyeti, İlgili sağlık kuruluşlarından alınan engelli raporuna istinaden engelli bireylerin faydalanabileceği bir haktır. Sağlık Kurulu’nun verdiği rapor ve bu raporda yazılı olan engel oranı engelli kişilerin ÖTV indirim oranını belirler. 2018’de çıkartılan yeni yasa tasarısına göre engellilik oranı %90 ve üzeri olan kişiler ÖTV indirimden yararlanarak bir otomobil sahibi olabilirler. Engelli bireylerin araç kullanmasına engel olan durumları var ise, üçüncü dereceye kadar ehliyet sahibi yakınları aracı kullanabilir.  Engeli %90 ve üzeri olan bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına mani olan bir durumlarının olmadığının yazılı olması ve H sınıfı ehliyet sahibi olmaları şartıyla bu bireyler de aracı kullanabilir. Raporda %40 engel oranı ibaresi bulunan bireyler de özel donanımlara sahip arac koşuluyla bu ayrıcalıktan faydalanarak araç sahibi olabilir. Raporlu araç ÖTV indirimi ile bireyler Özel Tüketim Vergisi’nden ayrı tutularak araç satın alabilir. Engelli kişilerin hayatlarında birtakım kolaylıklar sağlamak amacıyla uygulanan indirimler, %40 ve %90 üzeri engellilik derecelerine göre uygulanır. %90 engelli raporu kapsamında satın alınan araçlar engelli kişinin yakınlarına da belirli indirimler sunar. Bunun yanında %40 engelli raporu kapsamında alınan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak kabul görür.

Engelli Araba ÖTV İndirimi Yakınları Kapsar Mı?

Engelli araba ÖTV indirimi engelli bireylerin engel durumuna göre iki farklı şekilde uygulanır. Bireyin %90 engel raporu kapsamında almaya hak kazandığı ÖTV indirimi, kişinin engelinden dolayı yakınlarını da kapsar. Bunun yanında bireyin %40 engel raporu kapsamında almaya hak kazandığı araç indirimi, sadece Engelli bireyi kapsar. Ancak bireyin mutlaka H sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. H sınıfı ehliyet için birey, özel donanımlara sahip araçla sınava tabi tutulur ve sınav sonrasında ehliyeti ve aracı almaya hak kazanır. %40 engele sahip olan sürücü, kullanacağı araçta engeline uygun aksam yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde ÖTV indirimi geçerli olmaz. Ayrıca bu aracın sürücü dışında başka kişilerce kullanımı yasaktır. Bunun yanında %90 ve üzeri engele sahip bireyler, raporlarında araç kullanmaya engel durumu olmadığı belirtiliyor ise araç kullanabilir. Ancak bu bireyler H sınıfı ehliyetine sahip olmalıdır. Bireyin engelliliği araç kullanmasını mümkün kılmıyorsa, engelli bireyin birinci derece ve üçüncü derece yakınları ÖTV’den muaf olarak araç sahibi olabilirler. Araç satın alma işleminde aracı kullanacak kişinin de bulunması zorunludur.

Engelliler KDV İndirimi Alabilir mi?

ötv indirimi
ötv indirimi

ÖTV indirimine istinaden bu konu hakkında da çok sık kafalar karışıklıkları vardır. Halk arasında resmiyete dayanmayan engellilerin KDV indirimi de aldığı yönünde bilgiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu konu doğru değildir. Yakın zaman önce verilen Yargıtay kararı ile birlikte tamamen ortadan kalkmıştır. Engelli indirimi sadece ÖTV açısından olacaktır. Fakat Küçük bir ayrıntıyı hatırlatmakta fayda olacaktır. Engelliler almış oldukları ÖTV indirimli araçlarında ÖTV indiriminin yanında MTV ödemeyeceğini de unutmamak gerekir.

Engelli Araç ÖTV İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli araç ötv indirimi şartları yukarıda anlattığımız üzere engel oranına ve bu oran doğrultusunda aldığı rapora göre farklılık gösterir. Engelli araç sürücüleri panelvan, binek otomobil ve kamyonet gibi araçlarda ÖTV ödemeden oldukça düşük fiyatlarla araç alımlar yapabilir. Ancak bu hak engelli bireylere 5 yılda bir sunulur. Bu süre içinde söz konusu olan araç satıldığında da ilgili ÖTV tutarı maliyeye geri ödenir. Engelli araç ÖTV indirimi pick-up, binek otomobil, panelvan, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, van, kamyonet ve motosiklet gibi araçlarda geçerlidir. Bunun yanında bireyin %90 engellilik durumunda birey 18 yaş altında ise anne ve babasına vereceği muvafakatname ile araç alabilir. 18 yaş üzerinde ise ve zihinsel bir engeli bulunmuyorsa birey kendi adına işlem yapabilme yetkisine sahiptir. Ancak birey 18 yaşının üstünde olmasına rağmen herhangi bir zihinsel engeli bulunuyorsa, bu bireyin adına vasi kararının alınması gerekir. %90 ve bu oranın altında engellilik derecesi olan bireylerden ilk araç alımlarında ÖTV ödemesi alınmaz. Ancak engellilik derecesi %90’dan az olan görme engelli, zihinsel engelli, işitme engelli, kalp hastası ve böbrek hastası bireyler ÖTV avantajından faydalanamaz. Bunun yanı sıra bazı özel durumlarda otomatik şanzımana sahip otomobillerde özel tertibat yaptırılmadan da ÖTV’siz alım gerçekleştirilebilir. Manuel şanzımanlı araçların birtakım özel donanımları olmadan araç kullanamayan engelli bireyler için özel sistemli araçlar kabul görür. Araç sahibi olmak isteyen engelli bireyler, engelli araç ÖTV oranları hakkında bilgi sahibi olarak ve bu oranları hesaplayarak ÖTV indirim şartlarından faydalanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu