GENELSAĞLIK

Gebelik Hesaplama | Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik Hesaplama

Gebelik hesaplama, son adet tarihinizin gününe göre yapılmaktadır. Gebelik hesaplama aracı ile gebelik hesaplama cetveli ne ihtiyaç duymadan hamilelik haftanızı öğrenebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girererk hesaplama yapabilirsiniz.

Bilgiler kesin değildir, yanlış hesaplama yapabilir. Bu neden ile daha detaylı bilgi için doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Kaç Haftalık Hamileyim?

Gebelik Hesaplama
Gebelik Hesaplama

Hamilelik hesaplama nasıl yapılır? Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer, bu nedenle doğum tarihinizi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Bunu yapmanın başka bir yolu, son adet döneminizin ilk gününden üç ay çıkarmak ve yedi gün eklemek. Bu nedenle, son adet döneminiz 11 Nisan’da başlamışsa, üç ay 11 Ocak’a kadar geri sayar ve ardından yedi gün eklersiniz;

Doktorunuz gebelik bitiş tarihinizi (doğum yapacağınız tarihi) bu şekilde tahmin edecektir ve bu oldukça doğru bir hesaplamadır. Ancak unutmayın: Bir veya iki hafta önce veya sonra doğum yapmanız normaldir.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Uzmanlar gebelik hesaplaması yaparken, sanılanın aksine döllenme tarihini baz almazlar. Hesaplamada, ilişki yani döllenme tarihi değil, son görülen adetin ilk günü kullanılır. Çünkü son cinsel ilişki tarihine göre hamilelik hesaplaması, gebelik süresiyle ilgili doğru bilgiyi vermeyebilir. Çoğu anne adayı cinsel ilişki tarihini tam olarak bilemeyebilir veya her kadında yumurtlama adet döngüsü aynı günde olmayabilir. Bu nedenle son cinsel ilişki tarihine yani döllenme tarihine göre gebelik hesaplamak, kadın doğum uzmanları tarafından önerilen bir yöntem değildir.

Peki gebelik haftası en doğru nasıl hesaplanır? Hamilelik hesaplama işleminde önemli olan, son adet tarihinin başlangıç günüdür. Adet gününe göre hamilelik hesaplaması, anne adayları için doğum tarihi konusunda daha doğru tahmin verir. Yani kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin doğacağı tarihi öğrenmek için son regl döneminizin ilk gününü dikkate almalısınız.

Tahmini Doğum Tarihi Ne Zaman?

Gebelik hesaplaması yapılırken son adet tarihinin gün ve ay bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tahmini doğum tarihini hesaplamak için son regl tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır. Adet gününe göre hamilelik hesaplamasına örnek vermek gerekirse, son adet döneminin ilk günü 10 Eylül olan anne adayı, eylül ayından 3 ay geriye giderek haziran ayına ulaşır. 10 sayısına 7 ekler. 10+7=17 sonucu doğum yapacağı tarihi gösterir. Yani 17 Haziran annenin doğum yapacağı gündür. Bu işlemi gebelik haftası hesaplama aracı ile de yapabilirsiniz.

Fakat bu hesaplamalar yaklaşık bir tahminden öteye geçemeyecektir. Doğumunuz, hamilelik sürecinde gerçekleşen biyolojik etkiler sebebiyle, gebelik takvimine göre geç ya da erken gerçekleşebilir. Hamilelik haftası hesaplama işlemi, gebelik ayı hesaplamasına göre çok daha geçerli bir durumdur. Çünkü tıbbi anlamda gebelik haftası hesaplama takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar, ay ay gebelik hesaplaması şeklinde değil hafta hesabına göre yapılır.

Trimester Nedir?

Trimester Latince kökenli bir sözcük olup, “3 ay” anlamına gelmektedir. Hamilelik süreci 3 trimester’dan oluşmaktadır. Gebelik takibinizi yapan doktorunuz, hangi haftada nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizi bilgilendirecektir. Bebeğinizin gelişimi hakkında hafta hafta gebelik takvimini takip etmek için tıklayınız.

Gebelik Hesaplama
Gebelik Hesaplama

Birinci Trimester

Bebeğin anne karnında döllenmesinden 2 hafta öncesinden başlayarak 14. haftaya kadar geçen süreyi kapsar. Bebeklerin cinsiyeti döllenme sırasında belirlenir. Eğer yumurta hücrenizi, eşinizin X kromozomu taşıyan spermi döllerse bebek kız, Y kromozomlu spermi döllerse erkek olur.

Birinci trimester’da bulantı hissi, sabah halsizliği ve kusma hamile oluğunuzu müjdeleyen belirtilerdir. Sabah halsizliğini önlemeye yardımcı olmak için sık ve az öğünlerle beslenebilir, sabah kalkmadan önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin cinsiyetini net bir şekilde anlamanız mümkün değildir. Son haftalara doğru artık bebeğinizin yüzü normal bir insan yüzüne benzemeye başlar. Bebeğinizin tüm organları bu süreçte oluşur ve gelişimini sürdürmeye devam eder.

İkinci Trimester

Hamileliğin 14. ve 27. haftaları arasında bebeğinizin gelişimini sürdürdüğü dönemdir. Bebeğinizin karnınızda yaptığı baskı ile daha sık idrar yapma ihtiyacı duyarsınız.

 • Bebeğinizin karnınızda yaptığı hareketleri hissetmeye başlarsınız.
 • Cinsiyeti net bir şekilde anlaşılır.
 • Hamile olduğunuz dışardan anlaşılır.
 • Bebeğiniz sesleri duymaya başlar
 • Saçları, kaş ve kirpikleri oluşur.
 • Emme refleksi oluşmaya başlar.
 • Bebeğinizin parmak izi oluşur.

Üçüncü Trimester

Gebeliğinizin son 3 ayını kapsayan dönemdir. Doğumun birkaç hafta önce veya sonraya sarkması muhtemeldir. Fakat 42. haftadan sonrası doğum açısından riskler taşır. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 • Bebeğinizin bağırsağında ilk kakası oluşmaya başlar.
 • Başı doğum kanalına gelecek şekilde aşağı doğru döner.
 • Anne adayı; Bebeğinizin kıkırdaksı yapıları kemiğe dönüşürken bütün kalsiyumu sizin bedeninizden alır. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin beslenmeye özen gösterin.
 • Kramplar ve sancılar hissedilebilir.
 • Vücudunuzda ödem oluşabilir.
 • Son birkaç haftada rahim, mideyi yukarı doğru ittiği için midenizde yanma hissi duyabilirsiniz.
 • Göbek bölgesinde aşırı gerilmeden dolayı çatlaklar oluşabilir.
 • Bu dönemde bebeğinizin hacimsel olarak kapladığı alan genişlediği için hareketlerinizde de kısıtlanma olacaktır.
 • Doğum suyunuzun gelmesi ve sancılarınızın olması doğum işaretleri arasındadır. Bunlar gerçekleştiğinde doktorunuzu bilgilendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu