GENELSAĞLIK

Hes Kodu Alma

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu nedir?  Hes Kodu Nasıl Alınır? E-devlet üzerinden hes kodu almak. Sms ile hes kodu nasıl alınır?

Hes “Hayat Eve Sığar” kodu pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza girmiş yeni bir uygulamadır. Sağlık bakanlığı tarafından çıkartılan bu uygulama, kontrollü sosyal hayat çerçevesinde kullanıcının gün içinde ulaşım, seyahat, alışveriş merkezleri, cafeler vb. şekilde gittiği her yerde hem kendisini korumak adına uygulama üzerindeki haritadan etraftaki vaka durumu görmesi, hem de devlet dairesi gibi zorunlu Hes kodu uygulaması isteyen kurumlarda ise uygulama üzerinde ki kodu okutarak rahatlıkla giriş çıkış yapabilmesini sağlamaktadır.

hes kodu alma
hes kodu alma

Hes kodu, sayahat kısıtlaması olduğu zamanlarda seyahat izin belgesi yerine kullanılamaz. Seyahat izin belgesini e-devletten ayrıca çıkartmanız gerekmektedir. Hayat eve sığar uygulaması üzerinden alınan hes kodları belli bir zaman diliminde geçerlidir.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu nasıl alınır? Hes kodu almanın üç farklı yöntemi bulunmaktadır. E-devlet üzerinden, Hayat eve sığar uygulamasından ve sms ile hes kodu alınabilmektedir.

1- Hayat Eve Sığar Uygulaması İle Hes Kodu Alma

Hes kodu almanın en kolay yöntemi uygulama üzerinden başvurmaktır. Bu yöntem için öncelikle android, ios vb bir bir akıllı telefona sahip olmanız gerekmektedir. Telefonunuzdan google play uygulamalar bölümüne girerek hayat eve sığar uygulamasını indirebilirsiniz. Ardından uygulamanın istediği gerekli bilgileri girerek açılan ana sayfadan hes kodlarım bölümüne geçiş yapıyoruz. Buradan yeni kod ekle diyerek belirli bir tarih için yada sınırsız olarak hes kodunuzu oluşturabilirsiniz.

2- Kısa Mesaj İşle Hes Kodu Almak

Telefonunuzdan hes kodu alabilmek için;
Aralarından boşluk bırakarak HES yazıp ardından T.C kimlik numaranızı yazıp ardından T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, ardından kullanılacak süre gün hesabı yazarak 2023’e sms gönderebilirsiniz. Hes kodu cep telefonunuza gönderilecektir.
Örnek : HES 12345678901 1234 365

  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
hes kodu nasıl alınır
hes kodu nasıl alınır

3-E-Devlet Üzerinden Hes Kodu Almak

Burayı tıklayarak E-devlet Hesabınıza giriş yapınız. Ardından e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler menüsünden; Hes kodunuzu  üretebilir, sorgulayabilir ve detaylı görüntüleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Bunlardan ayrı olarak ; Yurtiçi telefon numarası bulunmayan yabancı uyruklu kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak +90555 944 3821’e mesaj göndererek HES Kodu alınabilir.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz. Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu