BİLİŞİMGENEL

Instagram Kısıtlama Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Instagram kısıtlama ne demek, instagram kısıtlama kaldırma nasıl yapılır şeklinde pek arama yapılmaktadır. İnstagram belirli kurallara uyulmadığı takdirde hesaplara kısıtlama getirmektedir. Bu kısıtlama genelde birkaç gün sürmekte ve belli bir süre sonra kalkmaktadır. Kısıtlama olarak bahsedilen bu durum hesap içinde belli işlemlerin yapılmasının engellenmesidir. Bir diğer kısıtlama ve son zamanlarda yeni bir özellik olan takipleşen kişilerin birbirlerini takipten çıkmadan etkileşimlerinden haberdar olmaması için yapılan kısıtlamadır. Bu kısıtlama kişinin profiline giderek bizzat yapılmaktadır.  Bu yazımızda istenmeyen kişileri nasıl kısıtlarız bunu öğreneceğiz.

instagram
instagram

Instagram Kısıtlama Nedir?

İnstagram kısıtlama, gönderileriniz altındaki yorum kısmında küfür, hakaret gibi sözlerin önüne geçebilmek için kurmuş olduğu bir güvenlik mekanizmasıdır. Kısıtlama özelliği gelmeden önce engelleme özelliğinden faydalanıyorduk. Özelliğin en güzel kısmı ise; siz onay vermeden atılan yorum herkes tarafından görülmeyecektir. Sadece ikiniz tarafından görülecektir. Eğer size mesaj attıysa, sohbeti mesaj istekleri kısmına düşüyor ve sizin okuduğunuzdan haberi olmuyor.

Instagramda İstemediğiniz kişiyi Nasıl Kısıtlarsınız?

Size iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. Hangisini tercih etmek isterseniz o uygulamayı yapabilirsiniz.

Kişi Profiline Girip Kısıtlama

Kısıtlamanız gereken bir kişi varsa tercihen bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kısıtlamak istediğimiz kişinin Instagram Profiline gidiyoruz. Sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya basıyoruz. Daha sonra Kısıtlamayı Kaldır butonun basıyoruz.

Arama Yaparak Kısıtlama

Kısıtlamanız gereken birden fazla kişi varsa zaman kazanmak için bu yöntemi öneririz.

Instagram profilimizi açıyoruz. Sağ köşede yer alan üst üste üç çizgiye basıyoruz. Daha sonra Ayarlar butonuna basıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan Gizlilik butonuna basıyoruz. Kısıtlı Hesaplara basıyoruz. Buradan kişilerin tek tek profillerine girmeden sadece kullanıcı adlarını yazarak rahatlıkla kısıtlayabilirsiniz. 

Instagram Kısıtlama Nasıl Kaldırılır?

instagram
instagram
  • Kısıtlamasını kaldırmak istediğimiz kişinin Instagram Profiline gidiyoruz.
  • Sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya basıyoruz.
  • Daha sonra Kısıtla butonun basıyoruz.

Instagramda Birini Kısıtlarken Bildirim Gider Mi?

Hayır. Instagram üzerinden birisini kısıtladığınızda karşı tarafa bildirim gitmez.

Instagram Kısıtlama Süresi Ne Kadar?

Instagram getirdiği kısıtlama özelliği için herhangi bir süreden bahsetmemiştir.

Instagram Kısıtlandığımı Nasıl Anlarım?

Birisi eğer sizi kısıtladıysa, kısıtlayan kişinin çevrimiçin olmasına dair hiçbir şey görünmez. Bunun haricinde kısıtlandığınızı anlamanız oldukça zordur. Ufak bir püf noktasından bahsedelim.

  • Ortak bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Kısıtlandığınızı düşündüğünüz kişinin bir postuna yorum bırakın ve ortak arkadaşınıza attığı yorumu görüp görmediğini sorun. Kısıtlandıysanız ortak arkadaşınız yorumu görmeyecektir.

Restrict (kısıtlama) özeliğini kullanarak, istemediğimiz kişilerin paylaştığınız içeriklere yorum yapmasını engelleyebileceksiniz. Böylece, Instagram yorum kısmında sıkça rastladığımız çeşitli taciz, hakaret, kötü söz içeren içeriklerden bir nebze de olsa arınmış olacak. Hatta bir fenomenseniz, takipçilerinizle aranızda bir spam etkisi yapan yorumlara sattığı ürün bilgisini defalarca bırakıp, içeriğinizi anlamsız bölen hesaplardan kolayca kurtulabileceksiniz.

Oldukça faydalı olan kısıtlama özelliği Instagram’ın son güncellemesiyle birlikte yayınlandı. Bu özelliği kullanmaksa oldukça basit. Yapmanız gereken, istemediğiniz yorumu yapan kişinin üzerine tıklayarak ya da o kişinin profiline gitmek ve özelliği aktif etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu