GENELSAĞLIK

Kalp Krizi Belirtileri Nedir?

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri Nelerdir?

Kısacası Kalp Krizi kalp damarlarının tıkanması sonucu kalbe giden kanın kesilmesidir. Kalp vücudumuzun pompasıdır. İstirahat zamanında dakikada 60-80 kez kan pompalamaktadır. Kalbimiz tüm vücudumuza kan pompalarken kendisinin de kana ihtiyacı vardır. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler olarak adlandırılır. Bu koroner arterlerde ara sıra koroner bozulmalar meydana gelmektedir.  Bu bozulmalar sonucunda koroner yetersizlik ortaya çıkar. Koroner yetersizlik bazı hastalarda fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkmaktadır dinlenerek geçebilecek göğüs ağrıları ortaya çıkar. Bazı hastalarda ise damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) de ortaya çıkabilir.

kalp krizi
kalp krizi

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Her Hastalık gibi Kalp Krizinin de belirtileri mevcuttur. Vücudunuz bu belirtileri göstermeye başlar ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz. Eğer ki belirtiler ağır ve şiddetli geçiyor ise 112 acil sağlık çağrı merkezini arayarak durumunuzu ve konumuzu bildirmeye çalışmalısınız.

En yaygın kalp krizi belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Göğüs ağrısı: Göğüste rahatsız edici bir baskı, ağrı, uyuşma, sıkışma, dolgunluk veya ağrı hissi. Bu rahatsızlık kollara, boyna, çeneye veya sırta yayılabilir.
 • Ani Baş dönmesi, sersemlik, bayılma veya endişeli hissetme
 • Bulantı, hazımsızlık, kusma
 • Nefes darlığı veya nefes almada güçlük (göğüste rahatsızlık olsun veya olmasın)
 • Terleme, soğuk ter.
 • Sebepsiz ani yorgunluk atakları (özellikle kadınlarda)

Öte yandan kadınlarda erkeklerden farklı şekilde kalp krizi belirtileri görülebilir. Örneğin bazı kadınlar için göğüs ağrısı kalp rahatsızlığının ilk belirtisi olmayabilir. Bazı kadınlarda ise kalp krizinden bir ay öncesine kadar olağandışı yorgunluk, uyumakta zorluk, hazımsızlık ve anksiyete gibi semptomlar da görülebilir.

Kalp Krizi Tanı Yöntemleri

Hastanın şikayeti ve EKG (elektrokardiyografi) bulguları tipik olarak kalp kriziyle uyumluysa hekim tarafından kalp krizi tanısı konulabilir. Bazı durumlarda ise EKG ve hasta şikayeti yeterli olmayabiliyor. Bu durumlarda ise hekim kan testi isteyebilmektedir. Yine Bazı durumlarda Kan testleri tanı koymada yardımcı olsa da, ancak belirli bir süre geçtikten sonra yükselmesi gibi bir dezavantajı bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar ekokardiyografi ya da anjiyografi tetkiklerini isteyebiliyor.

Kap Krizi Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri
Kalp krizi belirtileri

Kalp krizine neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. Fakat bu faktörlerden en çok etki edenleri bilmek ve korunmakta büyük fayda vardır. Kalp Krizine etki eden faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sigara kullanmak kalp krizi riskini artıran en önemli nedendir. Sigara kullanan kişilerde kalp krizi görülme oranı sigara içmeyenlere oranla nerdeyse 3 kat daha fazladır.
 • Kolesterol içeriği yüksek sakatat, sucuk, salam, sosis, kırmızı et, kızartma, kalamar, midye, karides, tam yağlı süt ürünler, mayonez, kaymak, krema ve tereyağı gibi gıdalardan uzak durmak kalp krizi riskini azaltabilmektedir.
 • Şeker hastalığı kalp krizi riskini artıran önemli bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarının büyük bir çoğunluğu kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Diyabet (şeker hastalığı) hastalarında damar duvarlarındaki esneklik bozulur, kanda pıhtılaşma seviyesi artabilir ve damarın iç yüzeyinde yer alan endotel hücrelerinin hasarı kolaylaşabilir. Sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite azlığına bağlı olarak gelişen insülin direncinde de kalp krizine karşı artmış bir risk söz konusu olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 • Yüksek tansiyon kalp krizi riskini arttırabilir.
 • Yaş ile birlikte damarların yapısında bozulmalar ve hasarlanmada artış meydana gelebilir. Bu durum kalp krizi riskini de artırır.
 • Kadınlardaki östrojen hormonu kalp krizi riskine karşı koruyucu etki gösterebilir. Bu nedenle erkeklerde ve menapoz sonrası kadınlarda kalp krizi riski daha yüksek kabul edilir.
 • Obezite, kan damarlarında işlev bozukluklarına, erken yaşlanmaya ve damar sertleşmesine neden olarak kalp krizi riskini artırır. Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan obeziteye eşlik eden yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığı gibi diğer durumlar da kalp krizi oluşumu açısından önemlidir.
 • Kişinin anne, baba, kardeş gibi birinci derece yakınlarında kalp krizi öyküsü bulunması kalp krizi geçirme riskini artırır.
 • Karaciğerde üretilen C-reaktif protein, homosistein, fibrinojen ve lipoprotein A gibi maddelerin kanda yükselmesi de kalp krizi riski ile ilişkili olabileceği için dikkatli olunmalıdır

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu