GENEL

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir? 2022

Kantaron yağı bilimsel ve bitkisel tedavilerde kullanılan değerli bir bitkidir. Kantaron Yağı nedir? Faydaları Nelerdir? 

Kantaron Yağı Nedir?

kantaron yağı
kantaron yağı

Kantoron yağı bilimsel ve bitkisel tedavilerde kullanılan değerli bir bitkidir. Kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilir. Halk arasında sarı kantaron bitkisi ise “mayasıl otu”, “kılıç otu” ve “koyunkıran” gibi isimlerle de bilinir. Sarı kantaron yağı biyoflavonoidler, antioksidanlar, hiperisin ve hiperforin dahil birçok aktif madde içerir. Sarı kantaron yağı eskilerden günümüze kadar bilimsel ve alternatif tıp alanında yılan ısırığı, ateş, anoreksi, sarılık ve şişkinlik, hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetleri tedavi etmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda sakinleştirici ve ciltteki çiller ve lekeler için topikal olarak kullanılmıştır. 

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı bilimsel ve alternatif tıp alanında hastalıklardan korunma, yaşlanmanın geciktirilmesi, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi gibi önemli faydaları bulunan kantaron yağı, günümüzde aktarlarda dahi kolaylıkla alınabilir. Fakat her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Kronik bir hastalığı bulunan, çeşitli nedenlerle sürekli olarak ilaç kullanan veya besin alerjileri olan bireyler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları, önerilen dozları aşmamaları gerekir.

Kantaron yağının sağlık için faydalarından bazıları şunlardır:

kantaron yağı faydaları nelerdir
kantaron yağı faydaları nelerdir
 • – Antiseptik özelliklerinden dolayı yaralarda mikrop ve iltihap oluşumunu önler.
 • – Yara ve yanık izlerini iyileştirir.
 • – Yanık acısını azaltır.
 • – Ciltte akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 • – Sırt ve bacak ağrılarında masaj yağı olarak kullanılır.
 • – Bebeklerde pişiklerin önlenmesi için kullanılır.
 • – Kantaron yağı hücrelerin hızla yenilenmesine yardımcı olur.
 • – Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • – Damar büzücü etkisinden dolayı kazalarda oluşan kanamaları durdurabilme özelliği vardır.
 • – Kantaron yağı masajı ya da çayını içmek baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur.
 • – Dahili olarak tüketildiğinde, ülser ve gastrit sıkıntılarını giderir.
 • – Kantaron yağı ve çayı hemoroid problemlerinde yardımcıdır.
 • – Hazmı kolaylaştırır, ishali kesmede yardımcı olur.

Enflamasyonu azaltır

Sarı kantaron yağının içerdiği antioksidanlar ve interlökinler, iltihabı azaltır, bu da bu yağı ağrı ve sızı çekenlerin yanı sıra iltihaplanmaya neden olan cilt rahatsızlıkları için pratik bir seçenek haline getirir.

İyileştirmeyi hızlandırır

Sarı kantaron yağı, hücre onarıcı ve yenileyici etkisi bulunduğu için topikal olarak düzenli bir şekilde kullanıldığında yara, yanık ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca diyabetik ayak ülserlerinin yanı sıra diğer lezyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Cilt sorunlarını tedavi eder

Cilde uygulandığında, sarı kantaron yağı etkilenen bölgeye kan akışını artırarak yanıkları ve sıyrıkları tedavi eder. Kremlerin içindeyken mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Enfeksiyonla savaşır

Sarı kantaron yağı güçlü bir antiviraldir. Bakteri ve mantarlara karşı da aynı oranda etkilidir. Cilt üzerinde bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar için kullanılabilmektedir. Ayak mantarı, uçuk, deride oluşan enfeksiyonlarda iyileşme sağlamaktadır.

Kantaron yağının sindirime faydaları

Kantaron yağının ağız yoluyla az miktarda tüketimi, sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir. Özellikle yemeklerden önce az miktarda kantaron yağı tüketerek sindirimi hızlandırabilir, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Gaz sancıları ve buna bağlı karın ağrıları yaşayan bireylerde de kantaron yağının olumlu etkileri görülebilir. Tek başına veya yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilebilen kantaron yağı aynı zamanda bitki çayı olarak da hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlanan kantaron yağının böbrekleri koruduğu da bilinmektedir.

Cilt kalitesini iyileştirir

Sarı kantaron yağı topikal uygulaması, doğal yağları ile cildi nemlendirdiğini göstermiştir. Yaşlanma karşıtı etkileri bulunmaktadır. Düzenli uygulama ile cildi sıkılaştırarak ince çizgilerin görünümünü azaltır. Cildin elastikiyetini artırmaktadır. Cilt tonunu eşitlemektedir.

Saç dökülmesini önler

Zengin bileşenleriyle sarı kantaron yağı, saçı ve saç köklerini beslediği için saç dökülmesini önler. Saçları güçlendirir ve gürleştirir. Saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzamaya karşı kullanılabilmektedir.

Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

kantaron yağı nasıl yapılır
kantaron yağı nasıl yapılır

Sarı kantaron yağı elde etmek için birkaç yöntem kullanılmaktadır. En yaygın olan yöntem şu şekildedir. 100 gr taze ya da kuru kantaron çiçeği hafifçe ezilerek 250 gr zeytinyağı olan cam bir kavanoza eklenir. Bu karışım 30 gün boyunca ara sıra çalkalanarak güneşte bırakılır.30 gün sonunda süzülür. Taze sarı kantaron çiçeği kullanılırsa yağ kırmızı, kuru çiçekler kullanılırsa yağın rengi sarı olacaktır.  Etki olarak ikisi de aynı özelliklere sahiptir.

Doktorunuza danışmadan ve bilinçsiz olarak aşırı miktarda tüketilmemelidir!

Kiraz Sapı Çayının faydaları için bu konumuza geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu