GENEL

Kasko Nedir? Kasko Teminatları Nelerdir?

Kasko Nedir?

kasko
kasko

Kasko Sigortası; en temel anlatımıyla kaskolu araçların başta kazalar olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmesi sonucunda oluşacak zararları teminat altına alan özel bir sigorta türüdür. Kasko sigortası genelde kendi araçlarımızı teminat altına almak, ortaya çıkabilecek risklerden korunmak için yaptırılmaktadır.

Kasko Ve Trafik Sigortası Farkı Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası ilgili yazımızda anlattığımız gibi kaza durumunda zarar gören karşı aracı ve üçüncü şahıslara limitleri dahilinde zararlarını karşılamaktadır. Bize ve kendi aracımıza herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür.

Kasko ise bizi ve  aracımızı teminat altına alınmaktadır. Bununla birlikte teminatları dahilinde karşı aracı ve üçüncü şahısları trafik sigortası limitlerinin yetmediği yerde devreye girerek ödeme yapmaktadır. Devlet tarafından zorunlu tutulmamıştır ve isteğe bağlıdır. Kasko fiyatları ise istenilen teminatlara istinaden değişiklik göstermektedir.

Kasko Sigorta Fiyatını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Aracın modeli, aracın markası ve kullanım amacı

Kasko yapılacak olan aracı yaşı, markası, modeli ve kullanım amacı önemlidir. Ticari kullanımlar özel kullanımlara göre daha pahalı prim çıkmaktadır. Yeni model ve kasko değeri yüksek araçların kaskoları da yüksek prim çıkmaktadır.

Aracın Plakası ve Araç Sahibinin İkametgah Adresi

Araç plakası ve araç sahibinin ikametgah adresi kasko primine etki eden bir diğer faktördür. Araç plakası ve araç sahibinin adresi büyük şehirler ya da terör olasılığı yüksek olan şehirlerden birine kayıtlı ise kasko primi küçük ve riski az olan şehirlere oranla yüksek çıkmaktadır.

Poliçe Teminatları

Kasko özel bir sigorta türü olduğu için isteğe bağlı teminatlar eklenip çıkartılabilir. Bu durum kasko primini etkilemektedir.

Araç Sahibinin Bilgileri

Araç sahibinin yaşı, ehliyet tarihi cinsiyeti ve hasarsızlık geçmişi kasko primlerine ciddi şekilde etki etmektedir. Genç yeni ehliyet almış ve ilk aracı olan bir araç sahibinin kasko primi yaşça büyük, ehliyet tarihi eski ve daha önce kazası olmadan araç alıp satan birine istinaden yüksek çıkmaktadır.

Kasko Değeri Nedir?

kasko değeri
kasko değeri

Aracınızın kasko değeri kasko primine etki eden önemli bir faktördür. Kasko değeri araç marka modeline göre ve model yılına göre belirlenir. Ortaya Çıkan kasko değeri ise kasko primini ciddi olarak etki etmektedir.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değerleri piyasaya göre değişmektedir. Bu durumda ise aylık olarak hesaplanarak yayınlanmaktadır.  Kasko değer listesini Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

kasko
kasko
  • Kaza Sonucu oluşabilecek riskleri teminat altına alır.

Kaza aracınızca oluşabilecek riskleri teminat altına alabilirsiniz. Sadece iki taraflı kazaları değil tek taraflı yapabileceğiniz kazaları da teminat altına almış olursunuz.

  • Yol Yardım Hizmeti Sunar

Kaza durumunda yol yardım hizmeti alabilirsiniz. Aracını kurtarıcı ile kurtarılabilecek durumlarda ise kurtarıcı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sadece kaza ile sınırlı kalmadan arıza durumlarında da yol yardım hizmetinden faydalanabilirsiniz. Tabi benzin bitmesi gibi durumlarda yol yardım hizmeti de alabileceğinizi unutmamak gerekir.

  • İkame Araç Hizmeti

Kaza yapılması durumunda aracın onarılması bazen uzun sürebilmektedir. Bu gibi durumlarda belirleyebileceğiniz, poliçenize teminat altına alınmış süre boyunca kasko şirketinden ikame araç isteyebilirsiniz. Bu durumda aracınız onarılırken arabasız kalmazsınız. Teminat altına alınması durumunda aracınız pert olsa bile teminat şartları altında ikame araç alabileceğinizi unutmanızda fayda var.

  • Sadece Maddi Değil Manevi Durumlarınız da Teminat Altına Alınabilmektedir.

Kaza durumunda oluşabilecek can kaybı ve yaralanmak gibi risklerinizde poliçeniz de teminat altına alabilirsiniz. Bu durum sizi bir çok olumsuzluktan koruyacaktır.

  • Doğan Afet Riskleri Teminat Altına Alınmaktadır.

Dolu, sağanak yağmur, yangın, toprak kayması, deprem vb. doğal afetlere karşı aracınızı teminat altına alabilirsiniz. Bu teminatlar genelde isteğe bağlı seçilebilir teminatlar olduğu için kasko teklifinizi incelerken dikkat etmenizi öneririz.

  • Araç Aksesuarlarını Teminata Alabilirsiniz.

Aracınızın üretiminde bulunmayan fakat sonradan takılan radyo, televizyon, park sensörü, koruma demiri gibi ek aksesuarları poliçenize ekleyerek ek prim karşılığında teminat altına alabilirsiniz.

  • Ek Hizmetler Alınabilir

Kasko poliçenizi sadece verdikleri standart hizmetlerden ibaret olarak düşünmemeli, aracınıza dair ihtiyacınız olan farklı bir hizmeti de kasko teminatları içerisine ekletebilirsiniz. Araç için çilingir hizmeti, araç anahtar kaybı, araç aksesuarlarının sigorta kapsamına alınması gibi pek çok farklı seçenek isteğe bağlı olarak ek prim ile teminat altına alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu