GENEL

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kira Sapı Çayı Nedir? Kiraz Sapı Çay Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Kiraz Sapı Çayı Nasıl Demlenir?

Bilinmesi gereken en önemli konu herhangi bir hastalığınız yada alerjiniz var ise doktorunuza danışmadan denenmemelidir. Herhangi bir yan etki görülmesi durumunda acilen en yakın sağlık kurumuna müracaat edilmelidir.

Kiraz Sapı Çayı

kiraz sapı çayı
kiraz sapı çayı

Günümüzde insanlar hastalıklarına çare olarak bilimin dışında alternatif tıpa yönelmektedirler. Alternatif tıp içinde ise bitkiler vb. şekilde çare aramaktadırlar. Fakat alternatif tıpta bitkiler faydalı olabileceği gibi fazla ve bilinçsiz kullanımda fazlaca zararları da olabilmektedir. Kiraz sapı çay son zamanlarda fazlasıyla ilgi görmektedir. Bu yazımız da  alternatif tıpta kullanılan bitkiler arasında kiraz sapı çayının faydaları ve zararlarını inceleyeceğiz.

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kirazın bir çok faydası bilinmektedir. Bunun yanında çok fazla bilinmese de kiraz sapının da çok fazla faydası bulunmaktadır. Başta bağırsaklar ve eklemler olmak üzere bir çok faydası bulunmaktadır.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Vücutta ödem oluşmasını enteller.
 • Kadınlarda regl döneminde şişkinliği ve ağrıları azaltmakta yardımcı olur.
 • sivilce ve siyah noktalara karşı etkilidir. Azalması sağlar.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasında fazlasıyla yardımcı olur
 • Selülit ve yağ oluşumunu engelleri.
 • Buna bağlı olarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • İçendeki etken maddeler sayesinde idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Böbrek ve idrar yollarını temizler. Bununla birlikte iltihap oluşumunu engeller.
 • Kanın temizlenmesinde etkilidir.
 • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemine katkı sağlar.
 • Göz dostudur. Göz sağlığına katkı sağlar.
 • İçerisinde bulunan Levüloz şekeri sayesinde şeker hastalarına zarar vermemektedir. – Levüloz şekeri sindirmi kolaydır-
 • Uzun süre susuzluğa iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayı Zararları Nelerdir?

Kiraz sapı çayının faydası olduğu kadar zararları da merak edilen konular arasındadır. Ne kadar bitkiselde olsa fazla kullanılması durumunda bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

 • Ödem atıcı özelliği sayesinde halsizlik ve yorgunluk yapabilir.
 • Kan akışını hızlandırdığı için olağan bir kanama durumunda, kanın durdurulamaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
kiraz sapı çayı faydaları
kiraz sapı çayı faydaları

Kiraz Sapı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayını üç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikle aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Kiraz saplarını kendiniz kurutarak hazırlayabilirsiniz yada hazır olarak alabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Hazırlanışı

Kiraz sapı çayı hazırlamak için öncelikle kurutulmuş kiraz saplarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Hazır bulunduğumuz bu kiraz saplarını iki bardak suyun içine bir bardak suya yirmi adet denk gelecek şekilde koyup kaynatıyoruz. Suyumuz kaynadıktan sonra on-on beş dakika arasında demlemeye bırakıyoruz. Ardından ılık bir şekilde hazırladığımız çayımızı içebiliriz.

Kiraz Sapı Suyu 

Yukarıda hazırlamış olduğumuz kiraz sapı kürünü cildimiz içinde kullanabiliyoruz. Bunun için yukarıda hazırlamış olduğumuz kiraz sapı çayı kürünü duş aldığınız suya karıştırarak kullanabilirsiniz. Cildinize ve lekelerinize iyi gelecektir.

Kiraz Sapı Maskesi

Kiraz Sapı Çayı yüz maskesi içinde kullanılabilir. Bunun için yukarıda belirlendiği şekilde kiraz sapı kürü hazırlanır. Ardında kür soğumaya bırakır. Soğuyan kür pamuk yardımıyla yüz bölgesi uygulanır. On dakika kadar yüzde bekletilen kür ardından bol su ile yıkanarak temizlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu