EkonomiGENEL

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir?

Bütün finansal geçmişimizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucu oluşan puan sistemine Kredi Notu denmektedir. Tüm finansal kuruluşlar bu ortak kuruluş ile bilgi alışverişi yaparak ortaya çıkan kredi notuna göre değerlendirmeler yaparak müşteriler hakkında finansal bilgiler elde etmektedirler.

Kredi Notunu Ülkemizde Sadece Findeks (KKB) Belirler

KKB’nin Findeks’i kurması ile birlikte ülkemizde kredi notu belirlemekte tek yetkili kurum Findeks’tir. Bunun nedeni kredi notunu doğru olarak değerlendirecek tek veri kaynağının Findeks’te mevcut olmasıdır. Bu kadar veriye sahip olmasının en önemli nedeni KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini bu kuruluşla paylaşmasıdır.

kredi notu
kredi notu

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı?

Findeks Kredi Notu’nuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi çekmeniz o kadar kolaylaşır. Bankaların kendi kredi tahsis süreçlerine göre değişmekle birlikte genellikle 1500 ve üzeri nota sahip olan kişiler kredi başvurularına kısa zamanda olumlu sonuçlar almaktadırlar. Ancak yine de kullanacağınız kredi miktarı ve gelir düzeyiniz göz önünde bulundurularak bankalar verecekleri kredide farklı esneklikler yapabilmektedirler.

Kredi vermek için her bankanın bir kredi notu alt limiti bulunur. Bu limit çekilecek tutara ve gelir durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Findeks Kredi Notu’nuz ne kadar yüksekse kredi çekme şansınız o kadar fazladır. Kredi çekmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı sorusuna cevap her banka için ve her kredi türü için değişkenlik göstermektedir.

Daha notunuzu öğrenmek için: Tıkla Git

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu