EkonomiGENEL

Kredi Notu (Findeks) Nasıl Yükseltilir?

Yüksek kredi notu sayesinde sorunsuz kredi çekebilir ve kredi kartı limitinizi arttırabilirsiniz. Pek kredi notu düşük ise neler yapmamız gerekiyor? Kredi Notu Nasıl yükseltilir?

Kredi Notunuzu yükseltmek için bir takım yollar bulunmaktadır.  Kredi notu yükseltmek için etkili olan bir kaç durumu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Notu
Kredi Notu

Kredi Not Yükseltmek

1-Bankara Olan Borçlarınızı Kapatın

Kredi notunu belirleyen unsurların başında borçlarınız ve bu borçları ödeme alışkanlıklarınız gelmektedir. Kredi notuna bankaya olan borçların ödenmesinde %35 civarı etki ettiği bilinmektedir. Bu nedenle imkan varsa borçların kapatılması ya da taksitlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.

2-Aynı Anda Birden Fazla Ürün Başvurusu

Başvurduğunuz ve olumsuz cevap aldığınız her türlü kredi ya da kredi kartı sonucu notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sık sık değil aralıklarla başvuru yapılması gerekmektedir.

3-Başvurularınız Banka Şubesinden Yapın

Kredi notunuz kötü iste internet üzerinden yapacağınız başvuruların bir çoğu olumsuz olacaktır. Bu nedenle maaş aldığınız banka önceliğiniz olacak şekilde direk şube kanalıyla başvuru yapılmalıdır.

4-Limitlerinizi Düşük Tutun

Başvurmuş olduğunuz kredi ya da kredi kartınızın limitini düşük tutmanız önemlidir. Düşük kredi yada kart limitinizi ödemesi kolay olur. Bu nedenle herhangi bir gecikmeye girmeden borçlarınız ödersiniz ve kredi notunuz olumlu olarak yükselmeye başlar.

5-Ufak Tefek Krediler Çekebilirsiniz

Eğer ki kredi notunuz düşük ve yüksek miktarlarda kredi çekemiyorsanız, düşük miktarlarda kredi çekerek düzenli ödeme yapabilirsiniz. Bu durum banka gözünde kredi tutarına bakılmaksınız düzenli ödeme olarak görüleceği için zamanla kredi notunuz da artış olacaktır.

6-Aktif Olan Kart Ve Kredinizi Kapatmayın

Aktif olan kartınızı düzenli harcama ve ödeme ile kredi notunuzu olumlu olarak yükseltebilirsiniz. Aynı şekilde aktif olan kredinizi direk kapatmak yerine gününde ve düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu olumlu olarak etkileyebilirsiniz.

7-Asgari Ödeme Tutarını Kaçırmayın

Kredi kartınızı asgari ödemesini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Asgari tutardan daha fazla ödeme yaparak notunuzu olumlu yapabilirsiniz.

Peki Notunuz çok kötü ve hiçbir şekilde kredi yada kredi kartı alamıyorsanız işte yapmanız gerekenler;

Hiçbir şekilde kredi kartı yada ufakta olsa bir kredi çekemiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey bulunmaktadır. Öncelikle banka kartınızı düzenli olarak kullanmanız en ufak bir alışverişinizde bile banka kartınız ile yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında eşinizden dostunuz dan kendiniz için ek kredi kartı çıkarttırabilir ve düzenli harcama ve ödeme yaparak notunuz hareketlendiğini görebilirsiniz 🙂

Findeks notunuzu Buraya Tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

Not: Bu anlatılanlar bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için her bankada olumlu sonuç vermeyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu