EkonomiGENEL

Metaverse Nedir? Nasıl Alınır? 2022

Metaverse nedir? Metaverse nasıl giriş yapılır? Metaverse Arsa almak nedir?

Facebook Adını metaverse olarak değiştireceği konusu piyasaya düştükten sonra metaverse çılgınlığı artmaya başlamıştır. Peki nedir bu metaverse?

Metaverse Nedir? Nasıl Alınır 2022?

metaverse evreni
metaverse evreni

Metaverse “meta” (ötesinde anlam) ve “evren” önekinin bir portmantosudur. Matrix filmini bir dönem hepimiz izlemişizdir. Film karakterleri sanal bir evrende belli başlı maceralar yaşarlar. Metaverse’de Matrix evreni gibi sanal bir dünyadır. Metaverse bir çok bilim kurgu filminde gördüğümüz gibi gerçek hayattan kaçarak sanal Dünya’da yaşamak olarak anlatılabilir. Metaverse sanal Dünya’nın kapıları bizlere açmıştır. Metaverse’de gerçek hayatta olduğu gibi çalışmak, kazanmak ve bir şeyler almak söz konusudur. Metaverse evrenine giriş, akıllı gözlükler, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik başlıkları ile giriş yapılabilmesi söz konusudur. Metaverse evreninde kişiler bellib bir avatar yada karaktere bürünerek diğer karakterlerle iletişim kurabilir, beraber etkinliklere gidebilir, sosyalleşebilir vb. gerçek hayattaki gibi bir çok etkinliğe katılabilirler.

Metaverse Hayatımıza Nasıl Etki Edecek?

metaverse nedir
metaverse nedir

Metaverse evreni yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerçek hayattan ayrıştırılmış sanal bir Dünya’dır. Metaverse gelişen teknolojiye ayak uydurarak bu hızla kendini devam ettirebilirse hayatımızın her aşamasında olması muhtemeldir. Covid-19 gibi pandemi döneminde insanların evde kapalı kaldığını düşünürsek, insanlar ileride bu gibi durumlarda metaverse evrenine daha çok ilgi gösterecek gibi duruyor.

Kripto Para Ve Metaverse Bağlantısı Nedir?

Metaverse evreni bir sanal dünya olduğu için burada kullanılan paranın da sanal ve dijital olması gerekmektedir. Sanal Dünya’da reel paraları kullanamayacağımız için metaverse için en mantıklı para birimi kripto paralar olmuştur. Buna istinaden çeşitli kripto paraların kullanıldığı çeşitli metaverse evrenleri vardır. Bu evrenler şu şekildedir.

Decentraland (MANA)

MANA, LAND ve ESTATE paraları kullanılmaktadır.

Axie Infinity (AXS)

AXS ve SLP token kullanılmaktadır.

Diğer platformlarda desteklenen coinler şu şekildedir.

  • Axie Infinity (AXS)
  • Decentraland (MANA)
  • Starlink (Starl)
  • The Sandbox (SAND)
  • Aavegotchi (GHST)
  • Ufo Gaming (UFO)

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu