BİLGİGENELPara Kazanma

Nohut Yetiştiriciliği ve Maliyeti

Nohut Yetiştiriciliği ve Maliyeti

Nohut yetiştiriciliği ve maliyeti ile ilgili bir tarım ülkesi olarak dört mevsimin bir arada yaşandığı verimli topraklarımız bu ürün için elverişlidir. Nohut protein bakımından çok değerli bir bakliyattır. Sizler için nohut yetiştiriciliği ve maliyeti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Konusunu araştırdık.

Nohut yetiştiriciliği ve maliyeti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Tarımın öneminin giderek artmaya başladığı bu dönemde nohut, yüksek verimi, hastalık, soğuk gibi etkenlere dayanıklı olması nedeni ile çiftçi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bu şekilde tercih edilmesinin nedenleri arasında makineli tarıma uygun olması ve devletin son yıllarda nohut ekiminde çiftçilere destek vermesi de nohut yetiştiriciliği verimliliğini artırmıştır.

Nohut Yetiştiriciliği Maliyetleri Ne Kadardır?

Çiftçilerin en büyük sorunlarından olan maliyetler söz konusu olduğunda kendilerine en az maliyetli olan ürünleri seçmeleri muhtemeldir. Nohut yetiştiriciliği maliyetleri ne kadardır? Maliyeti çok yüksek midir? Gibi soruların cevapları çiftçiler için çok önemlidir.

Nohut yetiştiriciliği maliyeti ne kadardır? Devlet bu konuda çiftçiye ne kadar destek sağlar? Son yılarsa özellikler ülkemizin doğu illerine verilen devlet destekleri ile nohut üretimi karlı üretimler arasında yerini almıştır. Özellikle Diyarbakır ilinde verilen destekler sayesinde eskiden nohut ekimi yaklaşık 17-18 bin dekar iken son yıllarda 150 bin dekarlara ulaşmıştır.

Nohut yetiştiriciliği verimliliği daha önceden yaklaşık 100 kilogram verim verirken son yapılan ıslah çalışmalarından sonra verimlilik 180 ile 250 kilo arasında verim alınmaya başlanmıştır. Bu durumdan dolayı nohut ekimine son zamanlarda artan ilgi çiftçiler tarafından sürmektedir.

Nohut Yetiştiriciliği Karlı Bir Yatırım mıdır?

Ülkemiz coğrafi konumu açısından oldukça verimli topraklara sahip olduğu için oldukça şanslıdır. Nohut yetiştiriciliği karlı bir yatırım mıdır? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

Nohut yetiştiriciliği verimliliği karlı bir yatırım mıdır? Yüzde kaç kar getirir? Gibi konularla ilgilenen çiftçiler için devlet destek vermektedir. Devletin ıslah çalışmaları sayesinde yüksek verimli tohumlar elde edilmiş ve normalin üstünde ürün alınmıştır. Nohut hasadının biçerdöver ile yapılması da buğday ya da arpa gibi hububat türlerine göre daha az maliyet getirir. Nohut yetiştiriciliği ve maliyeti aynı zamanda nohudun yüksek fiyattan satılmacıda çiftçiler için diğer hububatlardan daha fazla kar elde etmelerini sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu