BİLGİGENELPara Kazanma

Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Eğer siz de online butik açma fikrine sahipseniz online butik açmak isteyenler için tavsiyeler yazımızı okuyarak bu işin altından nasıl kalkacağınızı öğrenebilirsiniz. Kiraların giderek artması sebebiyle insanlar artık mekan açma fikrinden vazgeçiyor, butik açmak isteyenler de bu kişiler arasında yer almaktadır.

Aslında online butik açma fikri, günümüzde giderek daha popüler bir hale gelen online ticaret yöntemlerinden bir tanesidir. Bu popülerliğin oluşmasında sosyal medyanın hızla hayatlarımıza nüfuz etmesi ve online alış verişin özellikle pandemi süreci ile birlikte bir alışkanlığa dönüşmesinin etkili olduğunu söylemek mümkün. Bu da butik açmak isteyen kişileri online butik açma girişimine yönlendirmektedir. Bu noktada artan kira ve fatura bedellerinin de etkili olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Etken ne olursa olsun eğer online butik açmayı düşünüyorsanız mutlaka tavsiyelerimizi okumalısınız.

Online Butik Açmak İçin Gerekenler

Eğer online butik açmak gibi bir fikre sahipseniz yapmanız gereken ilk şey, bir şirket kurmak olacaktır. Bu gerekliliğe sebep olan durum ise online ticaret yaptığınız zaman, sattığınız her ürün için fatura kesmek zorunda olmanızdır. Bu sayede vergi mükellefi olmak ve sattığınız her ürünü faturalandırabilmek için mutlaka bir şirket kurmanız gerekiyor.

Online butik işletebilmek için limited, şahıs ya da anonim şirketlerden birini tercih ederek kuracağınız şirket ile birlikte, online ticaret sektöründe yerinizi alabilirsiniz. Ancak bu işlerden anlamıyorsanız mutlaka bilen birilerine danışmanız oldukça önemli. Çünkü bu üç tip şirketin kuruluşunda ödeyeceğiniz masraflar değişmektedir. Örneğin limited ve anonim şirketin kuruluşunda ödemeniz gereken tutar fazladır. Bu sebeple online butik işletmek için şahıs şirketi kurmayı tercih edebilirsiniz.

Şirketinizi kurduktan sonra online butiğiniz için etkili bir isim, logo yani kısaca marka hazırlığını yapmalısınız. Ne satacaksınız, kime hitap edeceksiniz? Bu ve daha pek çok farklı sorunun neticesinde markanızı oluşturun. Ayrıca bu marka oluşturmanız, butiğinizi nasıl yöneteceğinizi belirleyecek en önemli adımlardan biridir. Bu sebeple bu kısımda hedef kitle belirlemek oldukça önemlidir. Hedef kitleyi belirlemeniz için kullanmanız gereken liste şu şekildedir:

  • Ürünlerinizi satacağınız yerin konumunu belirlemek (belli bir bölgede mi satış yapacaksınız yoksa daha geniş bir bölgeye mi satış yapmayı düşünüyorsunuz? Soruları ile konum belirleyebilirsiniz)
  • Ürünleriniz hangi cinsiyet için
  • Ürünlerinizin hitap ettiği yaş aralığı
  • Hitap edeceğiniz kitlenin gelir durumu

Yukarıdaki 4 maddeyi göz önünde tutarak bir hedef kitle oluşturup online butiğinizi faaliyete geçirebilirsiniz.

Bundan sonraki adım online butik işletme konusunun bir diğer önemli ayağıdır. Ürünlerinizi gerektiği kadar stoklamak ve satışını yaptığınız ürünleri zamanında kargoya vermek. Eğer aklınızda böyle fikir varsa online butik açmak isteyenler için tavsiyeler yazımızda belirttiğimiz önemli aşamalara dikkat ederek hayallerinizi gerçekleştirebilir, başarılı bir e-ticaret hayatına sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu