BİLGİGENELPara Kazanma

Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Çoğu insan restoran açmak için yapılması gerekenler konusunda merak ettiği noktaları araştırmaktadır. Günümüzde giderek daha popüler hale gelen mekan açma fikri, pek çok insanı cezbetmektedir. Aklında restoran açma fikri olanların öncelikle kararlı olması gerekmektedir. Restoran açmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmaları, yeme – içme sektörüne dair fikir edinmelerini sağlayacağı için iş planı çıkarmaları kolaylaşır. Kişiler restoran açmak için gereken araştırmaları yaptıktan sonra bir konsept belirlemeleri gerekir. Bu konsepte ilişkin yine araştırma yaparak, sektör içinde başarılı olup olamayacaklarının, sektörde böyle bir konsepte ihtiyaç olup olmadığını tespit etmeleri son derece önemlidir.

Restoran Açmanın Maliyeti

Restoran açmak isteyen çoğu insanın, restoran açma maliyeti göz ardı ettiği bir konudur. Oysa işin en önemli kısımlarından birisi de maliyet hesabı yapmaktır. Günümüzde restoran açmanın maliyeti işletme tipine göre belirlenmektedir. Öte yandan açılacak olan mekana ilişkin vergi levhası ve ruhsat başvuruları için de para yatırmak gerekmektedir. Kişilerin bu iki kalemi de maliyetlerine eklemesi önem taşır. Bu alanda yapılması gereken bir diğer ödeme kalemini ise esnaf odasına kayıt yaptırırken ödenmesi gereken paradır.

Kişilerin restoran açmak için gerekli olan her türlü ödemeyi, gideri kalem kalem yazarak detaylı bir maliyet tablosu çıkarması önemlidir. Ayrıca açılan mekanın bir yıl, hiç kar etmeyecek gibi düşünülmesi ve mekanın adını duyurana kadar kendisini ayakta tutmasını sağlamak için bu adım oldukça önemlidir.

Restoran Açmak İsteyenlerin İhtiyaç Duyacağı Belgeler Nelerdir?

Pek çok insan, kendisine ait yemekli bir restoran açmak ister. Günümüzde bu istek daha popüler bir hal aldı. Peki restoran açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Öncelikle restoran açma fikri olanların her ince detayı düşünmesi ve planlı hareket etmesi gerekir. Restoran için konsep oluşturmak, maliyet hesabı yapmak ve işin belki de en önemli kısmı gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlamak bunlardan en önemlileridir. Restoran açmak isteyen kişilere gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Mekan tapusunun fotokopisi (Eğer mekan size ait değilse kira kontratının fotokopisi)
 • Vergi Levhas8
 • Ustalık Belgesinin ibraz edilmesi
 • İmza Sirküsü
 • Elektrik, Su, Doğalgaz Hizmetlerine İlişkin Abonelik Belgeleri
 • Adli Sicil Kaydınız
 • Esnaf Odasına Kayıt Belgesi
 • Gerekli Olan SGK Belgeleri
 • Çöp Konteyneri Talep Dilekçesi

Restoran açmak isteyen kişiler bu belgeleri hazırladıktan sonra restoran ruhsatı için başvuruda bulunabilir.

Bir yemekli bir mekanın sahibi olma hayali olan kişilerin restoran açmak için yapılması gerekenler hakkında fikir sahibi olması oldukça önemlidir. Bir planınızın olması ve bu plana uygun hareket etmek, işinizi hem kolaylaştıracak hem de restoran açma hayalinizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu fikir aklınıza düştükten sonra planlı olup hayalinizden vazgeçemeyerek başarıya ulaşmanız kaçınılmaz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu