EkonomiGENEL

TEKNİK ANALİZ NEDİR? 2022

TEKNİK ANALİZ NEDİR?

teknik analiz nedir
teknik analiz nedir

Teknik analiz; hisse senedi yada bir emtiayı analiz etmek için, geçmişe dönük fiyat hareketlerini incelemek, teknik göstergelere bakmak, işlem hacmine bakmak, analize yardımcı olabilecek grafik ve kriterlere bakarak yapılan analiz türüdür. Temel analiz ve teknik analiz birleştirilerek hisse hakkında ciddi bilgiler elde edilebilir, ve bu bilgiler doğrultusunda yatırım yapılacak hisse seçilebilir. Teknik analiz yaparken ücretsiz kullanabileceğiniz siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik analiz için kullanılan bazı temel göstergeleri incelemeye çalışalım.

Grafikler Teknik Analiz

Borsa’da işlem yapan herkes anlasa da anlamasa da illaki grafiklere bakmışlardır. Hisse grafikleri hisse senedi fiyatlarının yıllar içinde değişimleri hakkında bilgiler verir. Grafikler dakikalık, saatlik, haftalık, aylık ve yıllık olarak bakılarak hisse hareketleri hakkında ciddi bilgiler elde edilebilir. Grafikler hakkında hissenin trend yönü ve yatırım formasyonları hakkında bilgi edinerek yatırım yapabilirler.

Destek Ve Dirençler Teknik Analiz

Yukarıda bahsedilen grafikler üzerinde bir hissenin destek ve direnç seviyeleri belirlenebilir. Hissenin destek ve dirençlerinin belirlenmesi hisseye nereden girilip nereden çıkılabileceğine dair yatırımcıya ciddi bilgiler vermektedir.

İşlem Hacimleri Teknik Analiz

Grafiklerde hisse hakkındaki işlem hacimlerini de görebiliriz. Hisse de hacmin yüksek olması hissenin yatırıcım sayısı ve aktifliği fazla olarak varsayılarak giriş yapmak için pozisyon aranabilir.

Trendler Teknik Analiz

Grafiklerde hisse senetlerinin yükseliş ya da düşüş trendine girip girmediğini rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Yükseliş tredin de  güzel kar elde edebileceğiniz gibi trendin dönmesi ve düşüş trendine girmesi ise ciddi zararlara sebep olabilmektedirler.

Formasyonlar Teknik Analiz

Dünya’da genel görmüş belli başlı formasyonlar bulunmaktadır. Ve Dünya’da ki büyük yatırımcılarda dahil olmak üzere bir çok yatırımcı formasyonlar ile işlem yapmaktadırlar. Genel kabul görmüş formasyonları öğrenerek diğer yatırımcılar ile hareket edebilir ve hisse düşüş ve yükseliş trendlerini yakalayabilirsiniz.

İndikatörler Teknik Analiz

Yukarıda bahsedilen formasyonları yakalayabilmek, destek dirençler sayesinde hisseye giriş yapabilmek için yatırımcılar belli başlı indikatörlerden faydalanabilirler. İndikatör kullanımlarını öğrenerek yatırıcım yapacağınız şirketi belirlememiz de ciddi katkılar sağlayacaktır.

Teknik Analizin Avantajları Nelerdir?

teknik analiz
teknik analiz
 • Temel Analizden çok daha az bilgiye ihtiyaç duyulur.
 • Bir teknik yatırımcı fiyatlardan ve işlem hacimlerinden gerekli tüm bilgileri edinebilir.
 • Teknik Analiz yapmak için Şirketin (borsa), emtianın (reel sektör), ülkenin (pariteler) fiyat hareketleri ve trendlerin performansları önemli olduğu gibi, gün içindeki fiyat hareketlerini gösteren grafikler kullanılır.
  • Çubuk grafikler
  • Çizgi grafikler
  • Nokta ve şekil grafikleri
  • Mum grafikleri

  Ülkemizde ve Dünyada en çok çubuk (bar charts) grafikler kullanılarak Teknik Analiz yapılmaktadır. Çubuk grafikler; senedin gün içinde gördüğü en yüksek ve en düşük alım satım fiyatı ile kapanış fiyatını ve ortalamasını içeren günlük çizilen çubukların bir araya gelmesi ile oluşur.

 • Teknik Analiz Türkiye’de son 15 yıldır kullanılan bir analiz yöntemi olmuştur. Teknik Analiz bir geleceği kestirme yöntemi ve yüksek yüzdeli tahmin üzerine yoğunlaşılarak yapılan bir analizdir.
 • Teknik Analizin amaçlarından en önemlisi ve Teknik Analizi farklı kılan yön, piyasanın dengelerinin ne yönde değişmekte olduğunu tahmin etmek ve içinde bulunulan trendi belirleyebilmektir.
 • Fiyat değişimlerine, işlem hacimlerine bakıp değerlendirerek, dönüşlerin gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu seviyeleri tespit etmeye çalışır, formasyonlar (grafiksel şekilleri) dikkate alır, piyasada geçmişte oluşan fiyat verilerini dikkate alır.
 • Fiyat hareketleri grafikleri üzerinde istatistik ve çizgi çalışmaları yapılır ve fiyatların ne yöne gitmekte olduğu, trend tespiti, hangi fiyat seviyelerinde yükseliş ya da düşüşler olduğu, fiyat duraklamaları ve ardından geri dönme olasılığının arttığını tespit edilmeye çalışılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu