GENEL

Türkiye’deki İslami Oteller

Son dönemlerde Turizmde başlayan İslami Tatil akımı olarak adlandırılan yeni bir tatil türü gelişmiştir. Genellikle tesettürlü ailelerin seçmiş oldukları bu tatil türü ülkemiz de ve dünya da yayılmaya başlamıştır. Bu tatil türünün olmazsa olmazlarından birisi olan İslami otellere göz atalım.

Türkiye’deki İslami Oteller

islami oteller en uygun
islami oteller en uygun

İslami otel (Islamic hotel) veya tesettür hotel konseptinin gerekçesi, İslam inancına ve kurallarına uygun şekilde tatil yapmak isteyenler için özel olarak dizayn edilmiş otellerdir. Bu tarz otel veya tatil köylerinde Müslümanlığa uygun ve sadece helal yiyecekler ve alkolsüz içecekler bulundurulur. Bunun yanın sıra kadınların ve erkeklerin havuz, sauna gibi ortak kullanım alanları ayrılmıştır. 2017 yılı itibariyle dünyada tam 550 İslami otel bulunmakta bunların 350 tanesi Türkiye’de hizmet vermekte. Orta doğuda Türkiye’ İslami turizm konusunda 2016 yılından sonra büyük bir ilerleme sağlamıştır.  Hatta bazı oteller ise Helal Otel , Tesettür Otel ,Muhafazakar Otel gibi konseptler çıkarmış durumda aslında bu otellerin hepsi aynı özellikteler…

Yüzme havuzları, spa ve sağlık merkezleri erkekler ve kadınlar için özel olarak, ayrı ayrı tasarlanmıştır. İslami otellerde özel aile hizmetleri bulunmakta olup bazı tesislere sadece bayanlara özel, dışarıdan görünmeyecek şekilde dizayn edilen plajlar bulunmaktadır. Bununla birlikte bir çok İslami esaslara göre tasarlanmış otel veya tatil köyünde İslami kurallara uygun kıyafetlerle aileler tarafından kullanılabilen karma plajlar da mevcuttur. Tatilciler için ibadetlerini rahatça yerine getirmeleri için Mescitler bulunmaktadır.

Bütün aktiviteler ve hizmetler tamamen İslam’ın alçak gönüllülüğü ve ahlaki değerleri göz önüne alınarak, Allah’ın Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla Müslümanlara helal kıldıkları doğrultusunda hazırlanmaktadır.

islami otellerin özellikleri neler ? Ne gibi imkanlar sağlıyorlar ?

islami oteller
islami oteller
 1. İslami otellerin en büyük özelliklerinden birisi kesinlikle alkol verilmemekte. 5 Yıldızlı lüks tatil merkezlerinden bulunan  Muhafazakar otellerde dahil hiç birinde alkol satışı bulunmamakta. Bunun yanında içinde alkol barındırabilecek ürünlerinde bulunmamakta.
 2. İslami Otellerde yemeklerde özel olarak hazırlanmakta. Tüm et ve süt ürünleri İslami koşullara göre kesilmiş ve helal sertifikası olan ürünlerden temin edilmekte. Yemeklerde kullanılan yağlar da aynı şekilde tamamen zeytinyağı ve Ayçiçek yağı kullanılarak yapılmaktadır. Hazırlanan yemekler tamamen Türk mutfağına özgü yemekler olmaktadır.
 3. İslami oteller sadece aile kabul etmekteler. Kız kıza yada erkek erkeğe yada bekar bir şekilde otelde kalmak mümkün değildir.
 4. Genellikle aileler için özenle hazırlanmış odalar bulunmaktadır. Ailelerin rahat edebilmesi için ebeveyn odaları ve çocuk odaları özel olarak hazırlanmaktadır.
 5. Otel odalarının balkonları kesinlikle bayan yada erkek havuzuna bakmamaktadır.
 6. Bazı 5 yıldızlı İslami otellerde Abdest almak için özel lavabo bulunabilmektedir.
 7. İslami Otellerin en büyük imkanlarından biriside Kadın ve Erkekler için eğlence ve hizmet kısımlarının ayrı olması. Öncelikle havuz ve plajların haremlik selamlık şeklinde konseptler bulunmaktadır.
 8. Bayanlara özel kısımlarda garsonlar dahil olmak üzere herkes kadınlardan oluşmaktadır.
 9. Aynı şekilde erkek bölümünde de tüm personel erkektir.
 10. Plajlar paravanlar ile kadın erkek olarak ayrılmaktadır. Bazı otellerde kadın ve erkekler için ortak plajda bulunabilmektedir.
 11. Hamam ,sauna ,buhar banyosu v.b hizmetlerde tamamen kadın erkek için ayrı olarak hizmet verirler.
 12. İslami otellerin diğer bir özelliği ise ibadethane bulundurmasıdır. Aslında normal konseptli otellerde de ibadethane bulunmaktadır. Fakat islami otellerler de biraz daha geliştirilmiştir. Hatta Antalya’daki bazı otellerin içinde küçük camiler bulunmaktadır.
 13. İslami otellerde genellikle animasyonlar ve konser eğlenceler yerine Kur’an sohbet ilahiler ve kasideler ile akşamları huzurlu zaman geçirilmesi sağlanmaktadır.
 14. Bayan kaptanlı ve erkek kaptanlı olmak üzere tamamen haremlik selamlık uygulamasının yapıldığı mavi turlarda düzenlenmektedir.
 15. Ayrıca bazı muhafazakar otellerde ilk duyulduğunda saçma gelse de kameralı telefon yasağı bulunmaktadır. Kadın ve erkekler özellikle havuzlara kameralı telefonlar ile giriş yapamamaktadırlar.  Tabi ki 2016 yılından sonra bu yasağı sadece bir kaç otel uygulamaktadır. Çoğu otelde bu yasak kalkmıştır.
 16. En iyi İslami Oteller genellikle 5 yıldızlı oteller olup hizmet kalitesi ve konforuyla müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan bir hedefe sahiptir.
 17. Muhafazakar kesimin helal tatil anlayışına göre hizmet veren en iyi İslami Oteller, genel manada denize sıfırdır. Denize mesafe olarak sıfır olan bu oteller içerisinde bayanlara özel güneşlenme alanı mevcuttur.
 18. İsraf İslam’da en büyük günahlardan birisidir. Bu nedenle paranızı kesinlikle çarçur etmemeniz gerekmektedir. Muhafazakâr otel seçiminde pahalılığa bakarak bu otel iyi diye aldanmamak gerekmektedir. Otelin fiyat ve performans dengesi mutlaka çok iyi olmalıdır.

İslami otelleri tur firmaları aracılığı ile araştırıp inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu