BİLİŞİMGENEL

Ücretsiz web sitesi kurmak

Günümüz de web sitesi kurmak  kolay olsa da kurduğumuz siteye ziyaretçi çekmek ve gelen ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasını sağlamak ve sitemiz için içerikler oluşturmak biraz emek gerekmektedir. Bunun için ise  dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Yazımız da bunlara değineceğiz.

Ücretsiz Web Sitesi Kurmak

web sitesi kurmak
web sitesi kurmak

Ücretsiz web sitesi kurmayı öğrenmeden önce öncelikle web sitesi nedir bu konuyu açıklamaya gerek olduğunu düşünüyoruz. Geniş ve farklı tanımları olsa da web sitesi kısaca işletme ya da kişilerin dijital ortamda ki konumları olarak tanımlayabiliriz. Web siteleri ile insanlar duygu, düşünce ve fikirlerini özgürce yazıya döküp paylaşabilir, fotoğraf ve belgelerini ister kullanıcılarla buluşturabilmektedirler. Kısa da olsa web sitesinin kullanıcı ve şirketlere sağladıkları kolaylıklar şu şekildedir.

 • Web sitelerin önemli bir pazarlama aracı olarak değerlendirmek mümkün.
 • Web siteleri, bireysel kullanıcılara kendi ürünleri pazarlama şansı vermesinin yanında, fikirlerini global ölçekte takipçi kitlelerine ulaştırabilmeyi sağlar
 • Hem ticari hem de fikri amaçlarla bir web sitesine sahip olmanın önemi günden güne artarak, çok daha fazla kişi ve kurum tarafından tercih edilmesini sağlıyor.
 • Web sitesini ziyaret eden ziyaretçi sayısını arttırmak ve siteyi Google aramalarında üst sıralara taşımak adına elbette atılması gereken birtakım önemli adımlar bulunuyor.
 • Başarılı bir site tasarımı için her biri alanında uzman, grafiker, sosyal medya uzmanı, içerik yazarı gibi birçok farklı konuda katkı sağlayabilecek bir ekip ile koordineli olarak çalışmaya başlamak tanınırlığınızı arttırmanın birinci kuralı olarak öne çıkmaktadır.

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Hangi türden bir web sitesi oluşturduğunuz bir önemi olmadan, web sitesi kurabilmek için aşağıdaki belirttiğimiz ürün ve hizmetlere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar;

 • Domain (alan adı)
 • Hosting (web sayfası yüklemek için gerekli alan)
 • Sitenin tasarımı (Teması)
 • Yazılım bilginiz yok ise bir yazılımcı.

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

ücretsiz web sitesi kurmak
ücretsiz web sitesi kurmak

Bir çok konu ve kategori üzerine web sitesi kurulabilmektedir. Bunlardan en çok bulunan ve kurulan web sitesi kategorileri şu şekildedir.

 • E-Ticaret Sitesi
 • Haber Siteleri
 • Oyun Siteleri
 • Tanıtım Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Kurumsal Siteler
 • Kişisel Siteler
 • Paylaşım Siteleri
 • Forum Siteleri

4 Adımda Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitenizi planlayın.

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız öncelikle amacınızı tanımlamanız gerekmektedir. “İnternette satış yapmak istiyorum” ya da “Bir web sitesi istiyorum” demek yeterli değildir. Onun yerine “Web sitemin işletmem için ne yapmasını istiyorum?” konusu daha ön plana çıkmaktadır. Belki de hedefiniz gelir sağlamak ya da aylık ziyaretçi çekmektir. Hangi ölçümü seçerseniz seçin, genel olarak markanızla uyumlu olduğundan emin olun.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

 • Hedefleriniz gerçekçi olsun.
 • Onları iyi tanımladığınızdan emin olun.
 • İşletmenizin misyonuna uygun olsunlar.
 • Ölçümlenebilir olduklarından emin olun.
 • Her hedef için bir zaman sınırı belirleyin.

Web Sitenizin Tasarımını Planlayın 

Artık işletmeniz yada kendiniz için bir web sitesi kurmanın önemini biliyorsunuz ve temel öğeleri planlamayı bitirdiniz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Bu aşamada iki seçeneğiniz olacaktır. Kendiniz bir web sitesi kurabilir  ya da size bir web sitesi kurması için bir profesyonel bir yazılımcı tutabilirsiniz. Kendiniz kurmak isterseniz ücretsiz site oluşturma araçlarına göz atabilirsiniz. Bknz: Wix, wordpress

İlgi Çekici İçerikler Üretin

Web sitenizin ziyaretçilerinin bülteninize abone olmalarını, ürünlerinizi satın almalarını ya da sizi sosyal medyada paylaşmalarını istiyorsanız onlara eyleme geçmeye teşvik edici içerikler sunmanız gerekir. Göz alıcı görseller ve iyi hazırlanmış yazılar büyük fark yaratabilir. Hikayenizin online dünyada göze çarpmasını böyle sağlayabilirsiniz. Kendiniz içerik üretemiyor, yazı yazamıyor iseniz dışarıdan destek alarak ücretli içerik üreticileri ile çalışabilirsiniz.

SEO ile görünür olun

seo nedir
seo nedir

Sitenizi aktif ettiniz, içerik üretmeye başladığınızı varsayarsak bundan sonra yapılması gereken adımların başında SEO işlemleri gelmektedir. Burada Google ve Bing gibi arama motorları devreye giriyor. Bir online varlık oluşturmak kendi başına yeterli olmuyor, web sitenizin internette bulunabilmesi için temel arama motoru optimizasyonu (SEO) prensiplerini uygulamanız gerekiyor. Kısaca bu konuya da şu şekilde bakabiliriz.

SEO nasıl çalışır?

İyi bir web sitesi kurmak konusunun temel öğelerinden olan SEO, internette kendinizi yetkili bir kaynak olarak gösterebilmekle ilgilidir. Bunu yapabilmek için temel prensiplerini anlamanız gerekir. Böylece kitlenizi daha iyi hedefleyebilir ve arama motoru sıralamanızı artırabilirsiniz. SEO’nun anlamanız ve uygulamanız gereken temel unsurları şunlardır:

Sayfa içeriği;  İyi içeriklerin internetin kralı olduğu bir gerçek. Kitlenizin sorduğu soruları doğru ve açık şekilde cevaplayabiliyorsanız, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Anahtar kelimeler; Uygun anahtar kelimeler seçmek büyük fark yaratabilir. İşletmenizle ilgili kelimeler ve kelime öbekleri seçmeye gayret gösterin.

Bağlantı verme; Başka sitelere bağlantı vermekten, kendi siteniz içinde bağlantı vermeye kadar, ziyaretçilerinize yararlı bilgiler sağlamak için ilgili sayfalara bağlantı vermek önemlidir. Örnek vermek gerekir ise Telefon onaysız gmail açmak? şeklinde iç ve dış bağlantılar vermeniz yararlı olacaktır.

Görsel optimizasyonu; Güzel bir seo için sitenizdeki görselleri optimize etmeniz gerekmektedir.

Meta etiketler; Bu etiketler, arama motorlarının sitenizi arama sonuçlarında tanımlamasına yardımcı olacak uygun bilgiler içerir.

Site navigasyonu. Arama motorlarının sitenizde gezinmesi ne kadar kolaysa sıralamanız da o kadar yüksek olur. Tüm bağlantıların güncel olduğundan ve navigasyonun kolay olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu