EkonomiGENEL

Uzman Çavuş Maaşı | Anlik Fiyatlar

Günümüzün yükselen mesleklerinden olan ve genellikle vatani duygularının yüksek olan gençlerin tercih ettiği uzman çavuşluk, en çok uzman çavuş maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediliyor. Bu yazımız da sadece uzman çavuş maaşları hakkında bilgi vermekle kalmayıp, uzman çavuş kimdir rütbeleri nelerdir bu konularda da bilgi vermeye çalışacağız.

Uzman Çavuş Nedir?

uzman çavuş
uzman çavuş

Uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuveetleri içerisinde Astsubay sınıfında yer alan, Astsubay’ın başlangıç rütbesi olan Astsubay Astçavuş’tan önce gelen rütbedir. Uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bel kemiği niteliğindedir. Karacı, havacı, denizci olarak bir çok noktada görev yapmaktadırlar. Uzman çavuşlar teknik işlerin dışında, şöförlük, dağda operasyona çıkmak, yakın koruma vb. bir çok görevde bulunurlar. Uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetlerinde 7 yıl görev süresini doldurdukları takdir de, devlet memurluğuna geçiş yapma hakları bulunmaktadır.

Uzman Çavuş Rütbeleri Nelerdir?

Uzman çavuş rütbeleri, 3 yılda bir yükselmektedir. Görevlere başlangıç rütbeleri Uzman Onbaşıdır, askerliğini Çavuş olarak yapmış ve akabinde Uzman Çavuş Alımına başvurmuş personeller ise direkt olarak Uzman Çavuş rütbesinden görevlerine başlamaktadırlar.

Uzman Çavuşların Astsubaylığa yükseleblmektedirler. Astsubay olabilmeleri için herhangi bir yüksekokul mezunu olmaları ve gerekli prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

Uzman Çavuş Kaç Yıl Görev Yapar?

Uzman Çavuşların sözleşmeleri genellikle 2 yıldan az, 5 yıldan fazla olmamak kaydı ile yapılmaktadır. 7 yıl boyunca görev yapan Uzman Çavuşlar devlet kadrolarına uygunluk olduğunda geçebildiği gibi istifalarını da sözleşme sonunda verebilmektedir.

Uzman Çavuş Maaşı

Uzman Çavuş Maaşı, uzmanların çalıştıkları bölgere göre değişiklik göstermektedir. En düşük 7.000 TL ile 12.000 TL olarak maaş hakları bulunmaktadır. Fakat suruye, ırak, libya vb yurt dışı görevlerinde olan uzman çavuşların maaşları 12.000 TL’yi aşmaktadır.

Uzman Çavuş Alımı

Uzman çavuş alımlarını TSK’nın sitesinde Devam Eden Faaliyetler başlağı altında açıklanmaktadır. Burayı takip ederek alımlar açıldığı zaman, şartları karşılıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Uzman Çavuş Başvuru Şartları

uzman çavuş maaşı
uzman çavuş maaşı

Uzman Çavuş başvuru şartları şu şekildedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkek birey olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • 27 yaşını bitirmemiş olmak
  • Askerlik görevini yükümlü erbaş – er olarak yapmak veya hali hazırda yapıyor olmak,
  • Askerlik tecilinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olmak,
  • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,
  • En az 1.64 cm boyunda olmak ve askerlik için gerekli sağlık standartlarını sağlama şartları bulunmaktadır.
  • Sabıka kaydının temiz olması
  • Herhangi bir engelinin bulunmaması

gibi pek çok şart aranmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu