GENELEkonomi

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu. Elinizde bir miktar paranız var ve bu parayla yatırım yapmak istiyorsunuz. Fakat Kripto paralar, hisse senetleri kısacası genel tabir ile borsa ve yatırıma dair hiç bir bilginiz yok. Bu durumda elinizdeki parayı sadece faize yatırmak bir çözüm görünebilir. Fakat yatırım fonları tam bu durumlarda kurtarıcı olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu yazımızda yatırım fonlarının detaylarını, nasıl yatırım yapılacağı, çeşitleri ve getirileri hakkında geniş bilgiler bulacaksınız.

yatırım fonları
yatırım fonları

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları; Elinizdeki tasarrufların Borsa’da hisse senedi, döviz çeşitleri, emtialar vb. araçlar ile yatırıma dönüştürülmesi için kurulan portföylerdir. Kısacası fonlar bir miktar paranız var ve bu parayı yatırıma dönüştürmek için işin ehli ihsanları bir araya getirerek paranızı yönetmek istiyorsunuz. Bunun için yatırım fonlarını kullanarak elinizdeki parayı işinin ehli insanlara teslim etmiş oluyorsunuz. Bu sayede hem riskleri en aza indiriyoruz hem de paramız daha bilgili ve eğitimli insanlar sayesinde değerlendirilmiş oluyor.

Yatırım yapacağınız fonların içeriği, yatırım yaptıkları ürünlerin çeşitliliği, fon yöneticisi, fon giderleri gibi tüm bilgiler tefas sitesinde yayınlanmaktadır.

Yatırım Fonu Batarsa Ne Olur?

Zorlanarak biriktirdiğimiz paramızı banka gibi kurumlara emanet ederken hep şüphe duyarız. Acaba banka batar mı? Hisse senedine yatırım yaparsak tahta kapanır mı? Peki Yatırım fonlarına yatırdığımız paraları kaybetme batırma gibi bir riskimiz var mı? Bu durumda genel olarak yatırım fonlarının kanunda yeri nedir ona bakmamız gerekmektedir. Aşağıdaki özellikleri bilmemiz fonların ne kadar güvenli olduğunu anlamamız da yardımcı olacaktır.

  • Yatırım fonlarına tedbir konulamaz.
  • Başka bir amaçla tasarruf edilemez.
  • Kamu alacakları da dahil olmaz üzere hiçbir şekilde haczedilemez.
  • Üzerine ihtiyari tedbir konulamaz.

Bu dört maddeye göre fonlarımız herhangi bir haczedilme gibi durumlarında el konulamaz. Oldu ki fon kötü yönetildi ve batma noktasına geldi diyelim. Burada ise devlet garantisi devreye girer ve 2020 yılı için yatırımcılara 217 Bin liraya kadar garanti sağlamaktadır. Kısaca fonlara yatırdığımız paralarımızın 217 bin liralık kısmı fon batsa bile devlet garantisindedir. Ve bu kısım yatırımcıya geri ödenir. Bu tutar her yıl güncellenmektedir.

Yatırım fonları risk türlerine göre sınıflandırılmıştır. Bunlar ise;

Yatırım Fonu
Yatırım Fonu

1- Hisse Senedi Fonları

Fon varlığının en az %80’i yerli ve yabancı hisse senedine  yatırım yapmaktadır. Ağırlıklı olarak hisse senetlerine yatırım yaptığı için riski yüksektir. Riski yüksek olduğu gibi getiri oranları da yüksektir.

2- Kıymetli Madenler Fonları

Fon varlığının en az %80’i altın ve diğer kıymetlere yatırım yapmaktadırlar. Altın ve diğer değerleri madenler dolar ile tabir edildiği için genelde doların iniş ve çıkışlarına göre de fiyatlanabilmektedir.

3- Fon Sepeti Fonlar

Fon varlığının en az %80’i diğer fonlara dağıtılarak yatırım yapmaktadırlar. Bahsi geçen diğer tüm fonlardan uygun gördüklerine yatırım yapmaktadır.

4- Para Piyasası Fonları

Fon varlığının tamamı vadesine en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapar. Riski düşüktür. Getirisi de diğer fonlara istinaden düşüktür.

5- Borçlanma Araçları Fonu

Fon toplam varlığının en az %80’i yerli ve yabancı kamu ya da özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapar. Borçlanma araçlarına yatırım yaptığı için grafiklerde bile sürekli yükselen değerdedir. Getirisi düşük olduğu gibi riski de düşük fonlardır.

6- Katılım fonları

Portföyün tamamını SPK tarafından uygun görünen faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapar. Helal fonlar olarak geçmektedir. Getirisi değişkenlik göstermektedir.

para kazanma
para kazanma

7- Değişken Fonlar

Portföylerini tamamen istedikleri gibi yönetebilen fonlardır. Herhangi bir emtia, hisse senedi gibi fonun belli bir büyüklüğünü belli bir yatırım aracına aktarma gibi zorunluluğu yoktur. Bu nedenle piyasada ki her türlü aracın yükselişinden kazanacağı gibi düşüşlerinden de diğer fonlara istinaden ciddi gelirler elde edebilme şansına sahiptir.

8- Serbest Fonlar

Nitelikli yatırımcılara özel oluşturulmuş fonlardır. Banklarda gösterebileceği teminat miktarı bir milyon TL’den fazla olan yatırımcıların tercih edebileceği fon türüdür. İçerisinde her türlü yatırım aracını barındırabilirler. Riski çok yüksek olmakla beraber getirisi de o derece yüksek olmaktadır.

9- Garanti Fonlar

Yatırımcılara ödenecek olan yatırım tutarlarının garantörler tarafından garanti altına alınmasını taahhüt eden fonlardır. Riski bulunmamaktadır.

10-Koruma Amaçlı Fonlar

Yatırımcılara başlangıçta yatırımları karşılığında kazançlarını belirli getiri oranını izah namelerinden belirten fonlardır. Getirileri de bellidir. Riski bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu