GENEL

Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga Nedir?

yoga
yoga

Yoga, fiziksel ve zihinsel iyilik halini yükseltmek için nefes almaya odaklanan bir egzersiz şeklidir.

Stresi azaltmak, sağlıklı kalmak, güç ve esnekliği artırmak için tasarlanmış bir takım hareket, nefes egzersizleri ve meditasyon ihtiva eder. Amacı zihin ve bedende farkındalık ve uyum sağlamaktır. Eski bir töre olan yoga pratiği oldukça zihinsel ve fiziksel fayda sağlar. Kasları sağlamlaştırır, solunum sistemini ve kalp sağlığı destekler, bağımlılık tedavilerinde destek sağlar, stres, kaygı, depresyon ve kronik ağrıları azaltır, uyku düzenlerini iyileştirir, yaşam enerjinizi arttırır. Bir çok ülkede çeşitli şekillerde uygulanan yoga, Batı’da bütüncül bir yaklaşım olarak tamamlayıcı ve alternatif tıp türü olarak kabul edilmektedir.

Yoga Türleri Nelerdir?

 • Karma Yoga: Hareketin yogasıdır. Kişinin amacı yaptığı eylemlerden karşılık beklememek, egodan kurtulmak, ruhsal özgürlüğe ulaşmaktır.
 • Bhakti Yoga: Sevgi yogasıdır; yaratılış kaynağına adanmış karşılıksız, koşulsuz yoldur. Fiziksel hareketlerden çok kişinin benliğine odaklanır, çoğunlukla meditatiftir.
 • Raja Yoga: Ashtanga, kralların yogası veya bilgi yogası olarak bilinir. Yoganın 8 yolunu temsil eder. Etik, zihinsel ve ruhsal öğretilerin tümünü kapsayan komple bir sistemdir. Zihin kontrol altına alındığında bilincin üst seviyelere çıkacağına inanılır.
 • Tantra Yoga: Vücuttaki tüm enerjilerin denge içinde harekete geçirilmesidir. Aydınlanmanın bilincin genişlemesi, aklın çözülmesi ve insanın kendi varoluş nedenini kavramasıyla geleceğine inanılır.
 • Hatha Yoga: Fiziksel yoga türü olan Hatha en popüler stillerden biridir; amacı fiziksel bedenin kapasitesini arttırmaktır. ‘Ha’ güneş, ‘tha’ ay kelimelerinden oluşur. Beden-zihindeki birbirine zıt ancak birbirini tamamlayan eğilimlerin birliğini ifade eder, kutupların dengelenmesi anlamına gelir.
 • Terapötik Yoga: Yoga duruşlarının sağlık sorunlarının tedavisine uygulanmasıdır. Yoga terapisi yapısal, fizyolojik, duygusal-ruhsal acıyı azaltmak için yapılır.

Yogaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Vücudunuzu güneşin doğuşu-batışı gibi özel bir enerjiyle doldurabilmeniz için şafak ve alacakaranlık günün en güzel zamanları kabul edilir. Bu imkansızsa kendiniz için en iyi zamanı bulun; sabahları vücudunuzu pozitif enerjiyle doldurarak güne başlayabilirsiniz veya stresli bir günün ardından gevşemek için akşamları yapabilirsiniz.
 • Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun; iç veya dış mekanda düz bir yüzeyin olduğu, rahat hareket edebileceğiniz her yerde uygulayabilirsiniz.
 • Yoga sırasında konsantrasyonunuzu kaybetmemek için yiyip içmeyin. Susuz kalmamak için seanstan önce veya sonra su için.
 • Kıyafetleriniz hareketlerinizi kısıtlamamalıdır; rahat, ince giysiler giyin.
 • Ayaklarınız çıplak olmalı veya kaydırmaz çorap kullanabilirsiniz.
 • Üzerinde çalışmanızı kolay, güvenli hale getirecek yoga matı, battaniye veya kaymayan örtü kullanabilirsiniz.
 • İsterseniz arka planda rahatlatıcı müzik çalabilirsiniz.

Yogaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 6 Önemli Kural

evde yoga
evde yoga

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Bir yoga dersine girdiğinizde etrafınızdaki diğer öğrencilerin pratiklerine bakıp canınızı sıkmayın. En basit görünen pozlarda bile derinleşmek zaman alabiliyor. O yüzden “ben esnek değilim” diyerek pes etmek yerine her gün düzenli olarak zaman ayırıp yoga yapmaya çalışın ve sadece kendi nefesinize ve pratiğinize odaklanın.

Nefesinizin her şeyi kolaylaştırmasına izin verin

Yoganın imkansız gibi görünen pozlardan ibaret olmadığını hatırlayın

Çok esneklik ve güç gerektiren pozları hemen yapamadığınız için yogayı beceremediğiniz hissine kapılıyorsanız hemen vazgeçin. Çünkü yoga Instagram’da havalı görünen yoga pozlardan ibaret değil ve onu hayatınıza uygulamanın tek yolu da bu pozlar değil. Her gün matınızın üzerine çıkın ve keşfetmek için zaman ayırın.

Farklı duygularla karşılaştığınızda şaşırmayın

Duygusal olarak hissettiğimiz şeyler ve bunların yarattığı yoğunluk, baskı fiziksel bedenimizde depolanıyor. Özellikle de kalçalar ve omuzlarda. Farkındalıkla bu bölgeleri açan ve rahatlatan pozları uyguladığınızda bu yoğunluğun etkisi ve hafifleme hissiyle gözyaşları içinde kalabilirsiniz. Böyle bir anda kendinize kızmayın, duygularınızı bastırmayın. Tam tersine onları kucaklayın. Rahatlamak ve bırakmak için kendinize izin verin.

Son dinlenme pozuna zaman ayırın

Yoga stüdyolarında genellikle dersin son 10 dakikası son dinlenme pozu olan Savasana’ya ayrılıyor. Ancak eğer evinizde kendi başınıza pratik yapıyorsanız o zaman son dinlenme pozunda en az 5-10 dakika kadar kalmaya özen gösterin. Sadece hiçbir şey yapmadan yatıyormuşsunuz gibi gelebilir ancak bu en önemli yoga pozlarından biri. Tüm dersi sindirmenize yardımcı olacak bu pozu atlamayın.

Her anın tadını çıkarın

En zorlu pozlara giden yolda her gün minik adımlar atıp yavaş yavaş güçlenmek, bu zorlu pozları yapabildiğinizde verdiğiniz emeği ve çabayı size hatırlatacak ve bu sayede keyfi de bambaşka olacak. En zorlandığınız anlarda nefeslerinize odaklanın ve keşfe çıktığınız yoga yolunun her bir anının tadını çıkarın.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

 • Kaygıyı Giderir
 • Stresi Azaltır
 • Fiziksel Fayda Sağlar
 • Beden ve Zihni Dengeler
 • Uykusuzluğa Çare Olur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu